| Marius19980 a întrebat:

Hei, mai poți creste după varsta de 16 ani? (in prezent am 180 cm). Nu știu dacă are vreo legătura dar recent m-am apucat sa slăbesc chiar dacă am o greutate normala însă tot am "burta" (73 kg), credeți ca ajuta și slăbitul puțin la creșterea in înălțime? (mai ales daca încerc câteva exerciții de stretching + ca vreau sa ma apuc de înot).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ca baiat, poti creste in inaltime pana la 18-20 de ani.
(Doar cucul isi opreste cresterea la 16 ani).

Ca sa slabesti dar sa continui sa cresti, ti-as recomanda sa faci un sport: inot, baschet, handbal, alergare, ciclcism.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Slăbitul nu ajută la creștere. Dieta fără dulciuri ( pâine, pizza, paste, cartofi) și cu lactate, activează hormonul de creștere și ajută să mai crești.

| Utilizatoare123 a răspuns:

înotul și baschetul te pot ajuta pentru creșterea înălțimii și slăbire.