| Gabriela_Serban_Si_1995 a întrebat:

Hei mamici, voi ce nu ati mancat in timp ce alaptati? Ca eu ma cam abtin de la orice. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Daniel9988 a răspuns:

Eu nu sunt mamica,sunt tatic,dar iti pot spune ce mananca sotia mea:
-lactate(toate tipurile in general)
-carne de pasare(de preferat sa fie de curte, sau din piata, deoarece in supermarketuri carnea este injectata cu hormoni de cresteere)
-fructe si legume(alimente vegetale adica)
-supe(nu le condimenta prea mult)

Deci fereste-te in conclzie de alimentele daunatoare precum junk food, fast food etc. Si incearca pe cat posibil sa te axezi pe produse bio, oferite de natura.Nu fuma si nu bea alcool.Nu manca multa ciocolata si nu consuma cafea.

http://www.desprecopii.com/......ptarii.htm

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru Daniel9988):

Multumesc de raspuns taticulee. Cum sotia ta mananca fructe si legume crudee? Si nu il doare pe bebe burtica? De fumat nu fumez cu tigarile si cafeaua nu le am.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Gabriela_Serban_Si_1995):

Nu are nicio legatura,ca sunt crude sau pregatite termic.Din ele ajung in lapte doar nutrientii si vitaminele necesare,cateva fibre etc. Dar cred ca nu ai de gand sa mananci doar fructe si legume crude, nu? Adica putina aciditate tot au, dar daca le consumi in cantitati moderate, insotite si de alte alimemte alcaline, bebe nu va avea nimic.Cel putin al nostru nu are probleme.Morcovii sunt ok, poti incerca si banane.Stai departe de citrice, in afara de lamaie toate afecteaza gastric.Si ca un sfat aditional:e bine ca pe perioada sarcinii si cat bebe e micut sa se evite utilizarea Wi-fi si altor dispozitive bazate pe unde de astea.Noi aveam internet prin wifi, dar de cand cu asta mic ne-am pus cablu la PC.Am inteles de la medici ca pot afecta neurologic. Poate multi spun ca e prea de tot, dar daca stiu ca il afecteaza, de ce sa ii fac rau cu mana mea?

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru Daniel9988):

Heii eu nu știam nimic de wifi. doamne de când am venit din spital numai wifi folosesc. Și nu normal că nu aș mânca numai fructe și legume laughing Doar că îmi este frică să mănânc cat de puțin, că sa nu il doară burtica. Cat are bebelușul vostru?

| Daniel9988 a răspuns (pentru Gabriela_Serban_Si_1995):

2 luni

| Daniel9988 a răspuns (pentru Gabriela_Serban_Si_1995):

Wifi poate duce si la cancere, leucemii, etc.Dar asta mai rar.E bine ca un copil sa nu fie supus la asemenea radiatii si unde.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Gabriela_Serban_Si_1995):

Medicii nu pot sa vorbeasca public despre cat de nociv este wifi deoarece asta ar insemna ca profitul distribuitorilor sa scada, medicii in cauzaar fi dati in judecata etc. Dar eu, personal, ca medic rezident, iti spun despre ce vorbim intre noi.

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru Daniel9988):

Sa va traiasca al meu este mai micut are 1 lunita si 9 zile.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Gabriela_Serban_Si_1995):

Multumim,si am vostru!

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru Daniel9988):

Mămăliga pot manca?

| Daniel9988 a răspuns (pentru Gabriela_Serban_Si_1995):

Cum sa nu?! Si cand ma gandesc la sotia mea care mananca zilnic.Iti recomand branza proaspata de vaci cu smantana, sunt foarte ok si imbunatatesc si calitatea laptelui.

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru Daniel9988):

Multumesc de raspuns, am o problema... bebeul meu mi-a vomitat astazi, oare nu so simti binee? nu stiu ce sa ii fac imi e frica. mananca intruna pana si cand doarme vrea sa doarma cu tata in gura (alaptat numai cu san)

| Daniel9988 a răspuns (pentru Gabriela_Serban_Si_1995):

Refluxul garstroesofagian esta normal la bebelusi pana la un an am impresia.Este din cauza ca ei nu stiu cand s-au saturat, adica nu au simtul respectiv care sa le indice ca sunt plini si mananca in continuare pana vomita.Stai fara grija, acest simt se va dezvolta si se va opri cand va crede ca e satul.Dar tu trebuie sa ai grija sa nu se indoape.Asa cum am mai zis, este mic si nu are simtil masurii inca dezvoltat.