| Ingerfararipi333 a întrebat:

Hei! Menstruatia mea trebuia sa vina pe 20 mai, dar nu s-a intamplat asta. Excludem ca as putea fi insarcinata pentru ca inca sunt virgina, mi se pare ciudat deoarece nu mi s-a mai intamplat niciodata in 7 ani de cand am menstruatie. De fiecare data a fost regulata. Pe 25 am avut o picatura extrem de mica de ceva maroniu, dar dupa nu a mai venit nimic. De cateva zile simt ca ma doare ovarul drept putin. Credeti ca ar fi nevoie sa merg la ginecolog? Si daca da, cum stie ce am daca eu inca sunt virgina si n-are cum sa imi faca controlul clasic? Ar trebui sa ma ingrijorez sau sa astept sa imi vina menstruatia luna urmatoare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

''Si daca da, cum stie ce am daca eu inca sunt virgina si n-are cum sa imi faca controlul clasic? ''
Iti face echografie pe burtica la fel cum se face gravidelor plus analize de sange, plus control manual cum ar veniwinking te palpeaza pe burta gen sub buric stanga-drepta si simte daca e ceva cum nu trebuie plus ca ii spui si tu daca simti presiune/durere/junghi etc.
Pentru linistea si sanatatea ta programeaza-te la un control mai ales daca nu ti-ai facut niciodata.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce în ultimii 7 ani a fost regulată, cred că este indicat să consulți un medic. Sarcina fiind exclusă, este posibil să fie o dereglare hormonală, o întârziere cauzată de stres...sau un alt motiv. Iar problema controlului clasic nu cred că se pune în cazul tău...

| AnaQ a răspuns:

Poate iei un tratament pe baza de progesteron sau alt tratament hormonal? În mod normal se mai pot produce în perioada adolescenței pana vei reveni femeie ( 25 - 26 ani) anumite schimbări hormonale, poate fi de la stres sau de la o alimentație nesănătoasă.
Indicațiile mele ar fi sa mergi la un medic ginecolog, chiar dacă ești virgină, o sa ii spui problemele tale și el știe ce tratament sa îți recomande, de asta se numește specialist, totuși.
Un control la un medic ginecolog te poate liniști foarte mult.

| Iloveyoumama a răspuns:

Mergi la medic îți poate face ecograf poate ai fost răcită mai rău sau ai contactat vre o infecție și ți a afectat ovarele.Cunosc pe cineva care este la fel ca tine și la control a gasit o cu ovarul stâng foarte inflamat.

| Iloveyoumama a răspuns:

Tocmai de accea nu îți mai vine chiar dacă ai avut o regulat.Mai poți avea și vreun chist.consultă un medic pentru binele tău.