| mariuspredu a întrebat:

Hei, stiti cumva de ce nu mai cresc deloc? Am 19 ani, 1.67 înălțime, 64 kg si nu ma mai dezvolt cu nimic de la 16 ani!
Am folosit o grămadă de calciu d3 si vitamine si nimic.
De la 17 ani sunt acelasi.
Muncesc fizic de la 17 ani, nu pun greutăți prea mari, mănânc bine dar nimic.
Ce sa fie?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Fiecare om moștenește de la părinți niște limite de dezvoltare de la părinți. Nu moștenești o înălțime exactă gen 1, 73 dar moștenești niște limite, de exemplu între 1, 58 și 1, 67. Stilul de viață sănătos și alimentația echilibrată asigura atingerea acelei limite inferioare dar odată atinsa acea limita acolo te oprești, nu ai cum sa treci (natural) de ea. Din spusele tale și din faptul ca ai luat și suplimente reiese faptul ca tu ți-ai atins deja acea limita de dezvoltare și nu are rost sa te stresezi în legătură cu asta, situația nu mai poate fi schimbata dar poate fi schimbat modul în care relaționezi tu cu ea. 1, 67 nu e în niciun caz o înălțime cu care sa îți fie rușine și îți spun asta ca fata. Totul tine de cine ești tu ca persoană. Am cunoscut persoane de 1, 85 cu care am stat 5 minute și nu știam cum sa fug mai repede de acolo la fel cum am cunoscut tipi de 1, 60 care ma fascinau și nu voiam sa mai plec de lângă ei. Înălțimea e ultimul lucru pentru care sa îți faci griji, axează-te pe creșterea ta ca persoana și nu ca înălțime happy

12 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Posibil ca așa să îți fie gena.Dar este ok, nu te complexa pentru faptul că ești mic de înălțime.
Short guys are awesome too.

| Felys a răspuns:

Nu poti intervenii in nici un fel in legatura cu cresterea in inaltime, daca asa iti e gena asa vei ramane indiferent ce mananci sau sport faci.E o prostie sa creada cineva ca daca faci sport te inalti.Ficamea nu a facut absolut nici un sport, din contra m-a facut sa o scutesc de sport din motive de lene si a crescut 1, 80 la varsta de 14 ani si s-a oprit intr-un sfarsit.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Felys):

Ai dreptate. Doar o persoana de pe acest site "care le stie pe toate", poate da asemenea indicatii idioate. Sportul e bun, o mancare rationala asisderea, dar nu va contribui cu nimic la cresterea in inaltime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ti-ai atins maturitatea fizica Care este in jurul varstei de 16 ani(depinde de persoane). De acum incolo cresti numai la greutate.

| Dana2103 a răspuns:

Mergi la endocrinolog si daca n ai ce sa faci, atunci la psiholog

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Dana2103):

Ce sa-i faca psihologul?

| Dana2103 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Persoanele care se leaga de lucruri marunte pentru a si justifica nefericirea, au goluri in suflet

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Dana2103):

Faci parte dintre ele. Mintea ta este in colturile capului tau rotund. Cel putin asta mi-au sugerat postarile tale si la alte subiecte.

| Dana2103 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Unde era psihologul meu sadof

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Dana2103):

Acum o oră | Dana2103 a răspuns:
Mergi la endocrinolog si daca n ai ce sa faci, atunci la psiholog

| nyoentox2002 a răspuns:

Eu am 18 ani, 1, 70 m și nu 65-66 de kg.Stai chill n uesti singurul pitic.
Nu toata lumea e inalta
6ix9ine are 1, 67
Alex Velea 1, 68
Lino 1, 69
Nicolae Guta 1, 67
Sau antrenorul de fitness avea 1, 63-65 cam asa

| AnastasiaSt a răspuns:

Mergi la sala si fa sport cu greutăți, mănâncă mai multe proteine.