| adelinazrsh a întrebat:

Hei
Sunt foarte debusolata si dezamagita. Am tinut timp de o luna o dieta cu care am reusit sa slabesc 5 kg. Dieta nu e drastica sau chinuitoare dar eu acum am 1.65 m si 48.5 kg. Practic, calculatoare de greutate indica ca sunt subponderala dar eu am picioare groase si sunt si putin cam "strambe". Un sfat? Va rog!
Funda :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti subponderala, fa mult sport asa incat sa mai pui macar 5 kilograme de masa musculara. Daca la greutatea asta nu iti dai seama din oglinda ca esti subponderala, du-te la un psiholog. Aspectul de picioare strambe e data din cauza topirii maselor musculare ca urmare a dietei inadecvate si a lipsei de sport

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Faptul că "ai picioare groase" NU înseamnă că trebuia să slăbeşti ( în general )!
Probabil, acesta este aspectul ( fizicul ) tău :)

Cel mult, poţi face exerciţii care solicită/"lucrează" muşchii picioarelor!

Într-adevăr, eşti SUBPONDERALĂ ( prea slabă )!

Iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu vreo 9 kg SUB greutatea ideală; deci, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!
Din contră, ar trebui să "mai pui" vreo câteva kg...

Toate cele bune.

| b0denN a răspuns:

Fa mult sport!

| LauBau a răspuns:

Ii prefect, nu stiu ca calculator folosesti tu dar 48 Kg si 1, 65 m este OK!
Iar faza cu "picioare groase si sunt si putin cam "strambe"" ii OK
Deci n-ai de ce sa te ingrijorezi!

| MirceaRadu21 a răspuns:

Uite aici un mic ajutor din partea mea.Intra pe site-ul asta si documenteaza-te de tot ce ai nevoie:http://d-news.ro/category/sanatate/
Succes