| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Sunt foarte îngrijorată deoarece menstruatia mi-a întârziat 5 zile. În ultimele 2 săptămâni am fost foarte stresata. Oare stresul sa fie cauza? Observ și ca sanii se întăresc și ma dor și sfarcurile. Am stat și cu mana prin apa rece. Ciclul este neregulat am mai avut întârzieri de 2-3zile. Nu mi-am început viata sexuala vaginala. Care ar fi motivul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stresul NU intarzie sau modifica menstruatia!
Menstruatia si durerile de sani sunt provocate de modificarile hormonale ale corpului tau!

Constat ca lunar vii si pui aceleasi interbari, inca si inca odata. Chiar nu te-ai lamurit ca ai ciclul de TIP NEREGULAT si nu se poate aproxima, estima sau cunoaste cand ar putea sa-ti vina?

https://www.tpu.ro/utilizator/abhzzv/intrebari/

Mergi al ginecolog si discuta problema, asta ca te va inebunii de cap, si apoi iti creezi stres inutil, luna de luna.
Inca ceva: fiindca ai ciclu de tip NEREGULAT si practic este imposibils a-l poti controla sau afla cand este ovulatia si menstruatia, iti recomand sa folosesti PREZERVATIV, la absolut toate partidele sexuale.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"Observ și ca sanii se întăresc și ma dor..."

Se apropie ziua, chiar dacă vine cu întârziere. Mai ales că semne sunt... happy
Văd că intri in panică ușor, dar nu iti mai face atâtea griji, fiindcă nu ai motive.

| Floridori a răspuns:

Iar eu sunt foarte ingrijorata ca unele fete si femei nu inteleg ca tocmai asta inseamna un ciclu neregulat.Inseamna ca mereu va avea o lungime diferita. Unul poate avea, de exemplu 31 de zile, urmatorul 26, urmatorul 35, urmatorul 33 si tot asa.Desigur, am dat numerele la intamplare...
Nu poti spune ca a intarziat, deoarece intarzierile se raporteaza la o zi fixa, iar asta nu exista in ciclurile neregulate.
Neregularitatea lor se datoreaza unor mai mici sau mai mari dereglari hormonale si de aceea este imposibil ca cineva sa prezica in ce zi va incepe urmatorul, deoarece incepe cand este programat hormonal sa inceapa.
Aceste dereglari sunt destul de imprevizibile si pot la fel de bine sa se regleze de la sine, sau sa se deregleze si mai tare.
Daca esti ingrijorata de sanatatea ta in raport cu aceste evenimente, mergi la medicul endocrinolog, fa-ti analizele recomandate de acesta, iar cu rezultatele mergi si la medicul ginecolog. Daca se va considera necesar si iti doresti si tu, ti se va recomanda tratament medicamentos.
Numai bine!