| ÁnΌMŀŠ a întrebat:

Hei T.P.U.Astazi am fost la un consult oftalmologic. In urma invetigatiilor, doctorul mi-a spus ca trebuie sa port ochelari,cu dioptrii diferite:
Ochiul Stang:0, 25
Ochiul Drept:0.50
Vederea mi-a slabit in urma expunerii directe la lumina produsa de neoane(lumina rece).
Mi-a spus ca trebuie sa port ochelari cu lentile cilindrice.Intrebarea mea este urmatoarea: poat fi vorba de astigmatism? Fiinda am cautat pe net informatii despre lentilele astea si am dat de astigmatism...

Astept raspuns. Funda!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| a3e6u9 a răspuns:

Dacă dioptria e cilindrică, e vorba de astigmatism. Astigmatismul se referă la o deformare a corneei și nu se știe ce o cauzează și nu cred că ochelarii repară forma corneei.

Părerea mea e că nu e nevoie să porți ochelari la dioptria aia, dar nu sunt doctor, deci nu mă asculta pe mine. happy

Eu nu cred că am văzut vreodată perfect, dar mi-au zis să-mi fac ochelari prin liceu (acu' vreo 10 ani). Mi-am făcut ochelari cu câteva luni în urmă, dar îi port doar când conduc noaptea, în rest nu-i suport. Bun, eu am dioptrii mai mari decât tine, -1 sferică la ambi ochi și -1 cilindrică la unul din ei. Totuși, în mod normal nu mă deranjează.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă nu respecți indicațiile medicale, cu trecerea timpului vederea va fi mai slabă!
Pa, pa.

| awspam a răspuns:

Intre 0.25 si 1 chiar 1, 5 e cam tot aia dar na, nu e grev si poate nu vei purta decat o perioada sau numai la scris si citit, si eu am purtat cateva luni pana mi a revenit vederea la normal tot ceva de genul 0, 75 dar acum sunt ok numai port deloc

| ÁnΌMŀŠ explică (pentru awspam):

Doctorul mi-a spus ca trebuie sa port in mediul in care sunt neoane, at cand citesc, scriu, privesc la tv, pc...

| Yamaha123 a răspuns:

Succes in continuare

| Albnegru10 a răspuns:

Chiar daca e astigmatism, nu e grav... dioptriile sunt foarte mici, vederea ta e aproape perfecta.

| ÁnΌMŀŠ explică (pentru Albnegru10):

Eu cand stau la pc sau tv, ma dor f tare ochii... si la randul lui, si capul.Si lumina artificiala, parca ma orbeste.