| Madutzza98 a întrebat:

Hei TPU acum 3 sapt am facut o intrerupere de sarcina de 8 saptamani. Intrebarea mea este : pot sa imi reiau activitatea sexuala sau trebuie sa mai astept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pauza minima este de 6 saptamani. Dupa trecerea acestor 6 saptamani trebuie sa mergi din nou la ginecolog pentru consultatie si medicul iti va spune daca iti poti relua activitatea sexuala

| Violleta2022 a răspuns:

Primul contact sexual dupa avort trebuie sa se faca dupa terminarea primei menstre, adica inca vreo saptamana sau doua happy mai ai de asteptat.
Daca nu doresti o alta sarcina, este bine sa folosesti prezervativul macar pentru cateva luni, pana organsmisul se reface complet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu din câte știu, ar cam trebui sa mai aștepți. Cam după 4 săptămâni ești ok și ai putea sa-ti reiei activitatea, dar poate unele se refac mai repede, altele mai greu și e doar o medie, totuși cred ca ar fi bine sa mai aștepți pentru siguranță.

| gratargratar a răspuns:

Sper ca nu ai 18 ani si deja ai facut o intrerupere de sarcina.
Pot sa-ti reiei activitatea sexuala ca atata stii si tu. Fa ceea ce stii mai bine!

| RaduCadar a răspuns:

Baga-ti degetul aratator in cavitatea vaginala, maseaza usor, si daca nu curge sange inseamna ca esti sanatoasa si poti relua activitatea sexuala, da-mi funda.