| Alice10291 a întrebat:

Am 12 ani si cred ca am nevoie de aparat dentar, pentru ca in primul rand, am dintii foarte sensibili si cand beau rece sau prea cald, ma doare toata dantura, inclusiv gingiile. In al doilea rand, am primii 2 dinti foarte mari iar cei de langa si putin strambi dar si foarte mici fata de ceilalți. Iar dintii de sus, acopera cu totul dintii de jos, sunt prea in față. Si sa nu mai zic de dintii de jos, foarte stramtorati si mici pe langa cei de sus. Si si cei de jos sunt mult mai sensibili... Ce ziceti? Am nevoie de aparat dentar? Apropo, am doar ultimele 2 masele jos, de lapte care sunt cariate, restul maselelor sunt ok. Ce parere aveti? Nu mi-e frica, chiar daca ar fi sa imi pun, ba chiar mi-ar placea. Si cam cat ar costa un aparat dentar fix?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Andreeush a răspuns:

Numai un medic stomatolog este în măsură de a spune dacă ai nevoie de aparat dentar sau nu.
Cat despre sensibilitatea dinților tăi la cald și rece ăsta nu este un motiv pentru a purta aparat dentar. Aparatul este pentru a-ți corecta dantura.
Cel mai bine ar fi să îți faci o programare la un medic pentru o consultație. El o să îți zică ce e de facut.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta doar un medic ortodont poate sa-ti spuna cu exactitate daca ai nevoie sau nu de aparat dentar.
Oricum, ai nevoie uregnta de internetia unui medic stomatolog, ca sa-ti curete cariile, inainte sa inceapa sa te doara si sa fii nevoit sa ti le scoata.