| MarryMarr333333333 a întrebat:

Am 13 ani. Am 156 cm si 49 kg. Am o greutate normala? As vrea sa aflu parerea voastra.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Pentru cei de mai sus. Foarte bine ca dati ca reper BMI-ul (IMC-ul). Insa la copii e putin mai complicat, BMI-ul ideal nu mai e ca la adult.

Si pentru utilizatorul/utilizatoarea care a pus intrebarea:
Greutatea si inaltimea ta sunt perfect normale pentru varsta pe care o ai.

| user123654 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Mi-a stârnit curiozitatea ce ai spus. Din ce am citit pe internet, am înțeles că indicele de masă corporală e valabil de la vârsta de 2 ani, deci inclusiv pentru copii, dar nu și pentru bebeluși.
http://www.nutritionistcluj.ro/......scent-cdc/
http://www.muccelmic.com/......copii.html

| CuriousStuff a răspuns (pentru user123654):

Da, e valabil dar nu are aceleasi valori "normale"/ideale ca BMI-ul pentru adulti. Poti sa-l faci, nu te opreste nimeni, dar un medic pediatru niciodata nu o sa se ia dupa IMC, de exemplu. Pentru ca exista tabele pentru asa ceva:

Inaltimea si greutatea pentru copii/adolescenti (baieti) intre 2 si 20 de ani:
https://www.cdc.gov/growthcharts/data/set2clinical/cj41l071.pdf

Valoarea BMI-ului pentru baieti in functie de varsta:
https://www.cdc.gov/growthcharts/data/set2clinical/cj41l073.pdf

Daca ai probleme cu interpretatul acestor grafice poti sa-mi trimiti un mesaj privat si o sa te ajut.

Normal e oriunde intre acele linii (percentile), ideal ar fi sa fie exact pe percentila de 50%, adica pe linia din mijloc (scie pe ea 50).
Uite, un baiat la 6 ani, de exemplu, trebuie sa aiba un BMI de nici 16 pentru a fi la "ideal", sau un BMI intre 14-18. Pe cand un adult cu acel BMI ar fi subponderal destul de grav. La copii mai mari, spre adult, valorile tind sa fie aceleasi ca pentru adult, insa tot nu te poti lua dupa BMI, mai degraba te iei dupa valorile din primul tabel.
Ma bucur ca ti-ai dat interesul si ai cautat, felicitari. Chiar si intr-un link trimis de tine tot la aceste percentile se face referire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,e normal.Esti tu mai pitic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna...
La varsta pe care ai mentionat-o, nu vad nimic in neregula, dar, la capitolul kg, era bun totusi un 55 kg.
Insa nu e cazul sa iti faci griji, esti o fata perfecta, iar intrebarea ta este justa.
Fii fara grija...
Fiecare copil are propriul sa ritm de crestere, prin urmare, iti recomand sa te linistesti.
Esti perfecta.

| user123654 a răspuns:

Părerea mea este că indicele de masă corporală e foarte important. Greutatea normală e între 18.50 și 24.99. Ai o greutate normală. Îți poți face indicele de masă corporală (IMC) aici: http://www.doctor.info.ro/calculator_imc.html#ixzz4fBzpQ8Yr.

| JesseH a răspuns:

Da. E greutate normală.

Based on the Robinson formula (1983), your ideal weight is 51.4 kgs
Based on the Miller formula (1983), your ideal weight is 55.0 kgs
Based on the Devine formula (1974), your ideal weight is 48.8 kgs
Based on the Hamwi formula (1964), your ideal weight is 48.6 kgs
Based on the healthy BMI recommendation, your recommended weight is 37.2 kgs - 54.8 kgs

Vezi: http://www.calculator.net/......lator.html