| Anonim38155 a întrebat:

Hei TPU.

Am 13 ani și de câteva zile mi s-a umflat zona vaginala și am mâncărimi și ma doare.
Nu vreau sa merg la vreun ginecolog dar vreau sa îmi treacă.
Sunt virgina și nu am avut contact sexual.
Am citit pe net și ar putea fi o infecție vaginala, sau din cauza contactului sexual DAR ASTA-IO NU E ÎN CAZUL MEU.
Vreau și eu remedii sau creme dacă ați încercat. Cu ulei de cocos și oțet de mere nu merge.
Deci nu mai suport mâncărimile si durerile. Continu le am. Ziua când mă trezesc, noaptea când dorm( nu pot nici sa dorm prea bine), la școală la fel mă doare și îmi vine sa urlu, seara la fel.
Ce sa fac?
Dacă e vreun medic și vede întrebarea va rog sa răspundă.
Nu am ciclu deloc.
Sânii mi-au dat un pic.
Altceva nu știu ce sa mai zic.
O fi vreo reacție alergica la medicamentele pe care le iau?
Sunt răcită și am fost la medic și mi-a recomandat Eficef antibiotic, erdomed sirop.
Am mai mult o tuse nu o răceală.
Va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ai o infectie cu Candida, din cauza antibioticelor. Din pacate, nu ai nici o alta solutie decat sa mergi urgent macar la emdicul de familie. Nu te da cu ulei de cocos sau otet de mere, amandoua sunt foarte foarte iritante si vor agrava atat simptomele cat si infectia, facand-o foarte greu de vindecat. Este foarte urgent sa mergi la medic si este foarte foarte important sa nu te dai cu absolut nimic inainte de a o face.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu are cum sa te manace zona vaginala, deoarece vaginul este total in interiorul tau. Poate te mananca labiile, dar in nici un caz vaginul.
Cel mai probabil este vorba de o infecyie cu candida, care a luat amploare dupa ce ai luat antibiotice fara sa-ti protejezi stomacul.
Antibioticele se iau intotdeauna cu un probiotic, pentru a nu-ti distrige flora microbiana din stomac, cum s-a intamplat in cazul tau.
Incepe prin a bea chefir (kefir) dimineata pe stomacul gol cam 200ml si seara inainte de culcare, la fel.
NU manca nimci dulce, macar 2-3 saptamani, pentru ca infectia cu candida se multiplica si face foarte rau cand o alimentezi cu zahar si dulciuri.
Spala-te la poponet cu apa cald si bicarbonat de sodiu, intreaba pe mama ta, ca are sigur la bucatarie.
Dizolva 1 lingura de bicarbonat de sodiu la 3litri de apa!
Pune-ti poponetul intr-un lighean cu apa calda si bicarbonat si stai asa 5 minute. Te speli fara sapun, doar cu apa aceea cu bicarbonat si iti schimbi chilotul de fiecare data dupa spalare. Te vei simtii instantaneu mult mai bine.

| Anonim38155 explică (pentru Violleta2022):

A scuze am uitat sa spun. Mi-a dat și un probiotic care se numește XYZAL.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu am idee care e calitatea raspunsurilor dar e clar ca ai ales raspunsul care ti-a sunat mai bine si care nu ti-a zis sa consulti un medic.

Problema e ca trebuie sa o faci cat mai repede pentru ca esti prea tanara sa ajungi la cine stie ce complicatii.

| HazelEyes77 a răspuns:

Roag o pe mama ta sau pe altcineva sa ti cumpere de la farmacie crema Miconazol sau Lomexin si mancarimile vor disparea dupa cateva utilizari. Nu ai de e sa ti fie jena sa i zici mamei tale despre asta. Simptomele acestea se datoreaza administrarii de antibiotice si ai o infectie micotica nimic grav. E vorba de candidoza. Multa sanatate

| Anonim38155 explică:

Scuzați-mă pentru greșelile gramaticale!

| Anonim38155 explică:

Mulțumesc la fel HazelEyes77