Întrebare recomandată | Aniella24 a întrebat:

Am inceput sa port ochelari de 2 zile...dar problema este ca nu pot sa ii port...adica nu stiu imi e rusine sa ii port, practic imi sta bine cu ei si imi place dar imi e frica de ce vor spune altii si poate incep sa rada si de mine. Am dioptriile 1, 75 cu minus si am auzit ca daca nu ii porti ti se pot agrava. Problema este ca nici lentile nu vreau sa imi iau ca nici doctorul nu mi-a recomandat si nici nu vreau sa imi iau pentru ca am auzit multe persoane care si-au stricat vederea cu ele.

Intrebarile mele sunt: Cum pot face sa numai imi fie rusine sa port ochelari?
Ti se pot agrava dioptriile daca nu ii porti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Username404Error a răspuns:

Recomandat este sa porti ochelarii deoarece daca nu ii pori o sa ii fortezi ca sa vezi mai bine si nu o sa fie comfortabil,oricum dioptriile vor creste inevitabil daca esti si tu in crestere(Poti vorbi cu doctoul pentru detalii de genul acesta, nu sa intrbi lumea pe internet, cand e vorma de sanatate ai increde cel mai mult in doctor nu in internet)
Faptul ca iti este rusine este ceva normal pot zice, deoarece copiii pot fi rautaciosi, insa nu trebuie sa-ti fie rusine deloc.Prietenii tai apropiati sigur nu iti vor zice nimic, iar cu timpul ei se vor obisnui cu faptul ca tu porti ochelari si nu vor mai baga de seama. Oricum cand te vei certa cu cineva sigur te va jigni in legatura cu ochelarii insa nu trebuie sa ii bagi in seama deoarece toata lumea are probleme, fie ele fizice sau de alta natura. Daca te jigneste cineva nu-l baga in seama, nu-l jignii inapoi chiar daca si el are un defect, asta te va face mai intelept decat el si te va ajuta in viata.

26 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ochelarii iti dau distinctie. Poarta-i cu incredere in tine.

| sonya a răspuns:

Buna,

Este posibil ca dioptriile sa creasca si daca porti ochelari. Totusi, indicat este sa treci peste aceasta rusine si sa ii porti.

Te uiti in oglinda ca sa te obisnuiesti cu "noua tu", te motivezi singura si apoi iesi in lume. Nu este nici o rusine sa porti ochelari, nu esti singura. De ce ar trebui sa iti pese de ce zic ceilalti. Sunt sigura ca nici ei nu sunt perfecti.

Si da, iti pot creste diptriile mult mai repede fara ochelari.

Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cati ani ai? chestia cu rusinea e cea mai mare prostie, iti jur!

| MiruD a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie rusine sa ii porti. Tu crezi ca esti singura care poarta ochelari? Cui nu-i convine sa nu se uite. De ce iti pasa asa de mult de gura lumii? Nu vad nimic rusinos in a asta.
Si din cate stiu eu, cred ca da. Ti se agraveaza daca nu ii porti.

| hummmer a răspuns:

Preferi să dai în gropi/stâlpi/uşi pentru că ţi-e ruşine? Poartă-i şi luna viitoare pe vremea asta nu te mai gândeşti la ei.

| Sxx a răspuns:

Da! Nu face greseala asta, cunosc multe persoane cu aceeasi problema ca a ta. Nu i-au purtat si intr-un an, doi s-a agravat si nu are ce sa mai faca, decat operatie sad. Nu-ti fie rusine pentru ca n-ai de ce daca iti sta bine e un avantaj pentru tine, si tine cont de astawinking nu conteaza parerea celorlalti, important e ca tu sa te simti bine happy

| IBeliveICanFly3 a răspuns:

Eu zic sa iti porti ochielarii. Chiar daca o sa te deranjeze parerea celorlalti.
Asa am facut si eu cu aparatul dentar mai de mult. Cand am fost prima zi la scoala cu el, au fost cativa care isi bateau joc de mine, dar nu multi, si a doua zi nimeni nu mai zicea nimic.
Nu conteaza ce zic ceilalti. Tot ce conteaza este sa te simti tu bine.

| Meптαʟıтч a răspuns:

Încearcă să nu mai fii o, oaie dusă la păscut de societate.
Chiar crezi că accesoriile îţi dau caracter? Nu frate. Încearcă să fii pur si simplu TU, pentru că adevăratul tău ego încă doarme-n tine.

| VeldroN94 a răspuns:

Da se agraveaza daca nu porti.
Simtete bine in pielea ta, incearca sa nu iti mai pese de altii gandeste-te pana la urma daca un prost rade sau face misto cu ce te afecteaza pe tine in viata?
Toti cei care te critica sunt cel mai probabil niste prosti care o sa aiba de suferit in viata si o sa ajunga niste oameni ai strazii.
N-ai de ce sa iti fie jena si daca intr-adevar arati bine cu ei atunci nimeni nu va rade de tine.

| ursuroz2 a răspuns:

Salut! Eu am ochelari de aproximativ 4 ani. La inceput mi-a fost frica, dar cel mai mult conteaza parerea ta. Mai mult, tii mai mlt la ce cred altii decat la ce crezi tu? Sanatatea ta e in joc. Sunt sigura ca arati mununat cu ochelarii si nu conteaza ce o sa zica x si y despre tine, se vor obisnui.
Totusi ochelarii vor deveni o parte din tine dupa un timp. Si da, daca nu ii porti ti se vor agrava dioptriile. Funda?

| Adeee20 a răspuns:

Hello, hello.
Nu ar trebui să-ți fie deloooc rușine! Gândește-te doar că în ziua de azi, mult mai multe persoane își fac ochelari de fițe, nu de nevoie. Doar pentru - a fi la modă -
Ei bine, tu în cazul acesta, n-ar trebui nici măcar să te gândești să-ți fie rușine. Pentru tine ochelarii nu reprezintă fițe, ci o necesitate.
Și da, dacă nu îi porți, de-a lungul timpului, dioptriile îți vor crește... pentru că tu practic își vei forța mult mai mult ochii să-ți regleze ție câmpul vizual... și-ți dai seama și singură continuarea.
Be smart! Și fă ceea ce trebuie! happy

| Eligirl a răspuns:

Pai, cand mergi la scoala sau undeva in oras si stai cu un grup de persoane, nu le cere sfaturi gen''uite cum crezi ca arat cu ochelarii'' pentru ca sunt copii care din simplul fapt ca ceri parerea cuiva os a te faca in duferite feluri unii din ei nu toti, normal. Sfatul meu este sa ii porti, si da se poate agrava cu timpul.Asculta sfatul doctorului si va fi ok.

| BobyDoru a răspuns:

Ce vor spune? aragaz cu 4 ochiuri, atat

| WetDreamAlina a răspuns:

Sanatatea 1st place babe' Fetele cu ochelarii sunt mult mai sexy! keep it calm sweety

| Capone_Matey_1996 a răspuns:

Eu zic sa i porti ..sa nu te intereseze ce zic alti despre tine. esti mic inca!

| Aniella24 explică:

Am uitat sa specific: Dau fundita! :*

| DiiwDidi a răspuns:

Iti dau un sfat: Nu trebuie sa te intereseze de parerea altora daca tie iti plac si chiar e nevoie poartai nu trebuie tu sa-ti strici vederea pentru ca au ras unii de tine...Lumea este rea si critica mult dar de asta nu trebuie sa iti pese! Fi tu insati si nu le da importanta! Un sfat... happy

| maimutica93 a răspuns:

Eu am inceput sa port ochelari in octombrie si muream de frica, plus ca eram si la o scoala noua. Imi tot faceam griji dar tot ce m-am ales a fost niste intrebari. Nu trebuie sa iti fie grija dar daca lumea incepe sa te necajeasca ignorai. Stiu ca poate fi greu dar ei iti vor atentia. Gandeste asa : " Sunt o presoana asa de ocupata si am multe lucruri de facut. Cea ce crezi tu despre mine? Nu imi pasa!"

| Giorgianaa15 a răspuns:

Nu ar trebui sa iti fie rusine. Gandeste-te ca daca nu ii porti se poate agrava. Ceilalti pot vorbi dar ce vor rezolva cu asta? Isi vor raci gura de pomana. Tu doar poarta-i si nu te gandi la ceilalti, asta e sfatul meu. Sper ca te-am ajutat.

| SpongeBob69 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu-ti pese de ce zic ceilalti. Ignora "gurile rele". Capul sus si degetul din mijloc si mai sus. :3

| claudia1888 a răspuns:

Buna! faci o foarte mare greseala gandeste-te ca iti sta bine cu ochelarii si in primul rand iti sunt necesari.Nu-ti fa griji de ce iti spune lumea.I-a ochelarii ca un accesoriu permanent.Si gandeste-te ca asta poate fi o schimbare de look. Ochelari nu sunt asa de urati in cat par si nu uita ca iti sunt necesari.

| Green1 a răspuns:

Nu inteleg de ce unii asculta ce zice lumea.Atata timp cat tie iti place nu mai conteaza nimic altceva. Poarta-i asa trebuie si sa nu iti pese deloc de ce zic ceilalti. happy

| xIULYANx a răspuns:

Si eu port ochelari de cativa ani si am avut aceeasi problema cu frica. Eu am scapat de ea simplu: am mers la scoala cu ei si nu a ras nimeni si asa am scapat de frica.
Si da. dioptriile se pot mari daca nu ii porti.
Sper ca te-am ajutat. happy

| anduta112 a răspuns:

Buna! Recomandat este sa porti ochelari daca ai nevoie de ei, e bine sa ii porti de acum deoarece poate ca in viitor ti se vor agrava problemele.
Cum adica sa iti fie rusine? Nu trebuie sa iti fie rusine o sa iti faca tie bine e normal sa iti fie rusine. Oamenii care se uita la tine ciudat si incep cu din astea: '' vai ce rau iti sta.'' sau '' mama ai 4 ochii esti naspa.''. Trebuie sa le tii departe de tine insultele astea.
Sper ca te-am ajutat. Toate cele bune :*

| artemiebaisel a răspuns:

Nu te uita ce zic cei din jur... tu ai parerea ta si cred ca nu ar trebuie sa te intimidezi din cauza aceasta... nu-ti strica vederea din cauza ca tie rusine.