| LupuMia a întrebat:

Hei TPU, am mare nevoie de un sfat, de mai bine de un an ma tot chinui cu niste arsuri si usturimi in zona intima, am fost la ginecolog si mi-a spus ca am candida mi-a dar polygynax ovule pentru o saptamana, dupa tratament totul a fost bine, dupa ce am avut contact sexual protejat si neprotejat de cateva ori chinurile au aparut, dupa ce am terminat tratamentul nu am facut sex aproape 3 sapramani, dupa toate astea am urmat un tratament pentru infectii urinare pentru ca urinasem si cu sange, am luat tratament o luna, totul foarte bine dar dupa contact protejat si neprotejat au aparut iar usturimile, usturimile apareau doar dupa dus sau dupa amiaza dar daca beam o cantitate mare de apa imi treceau asta faceam si cand aveam candida, acum am urmat un tratament cu polygynax si tantum rosa dar dupa primul contact au aparut iar chinurile, un sfat va rog, sunt disperata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU ai precizat daca a urmat un tratament adecvat si partenerul tau de sex? Nu ai precizat daca toate consultatiile ginecologice au fost efectuate si toate tratamentele urmate au fost prescrise de acelasi medic ginecolog? In cazul in care raspunsul este DA in acel caz ar fi indicat sa fii consultata si de alt medic ginecolog. Probabil ca nu ar fi deloc lipsit de sens, sa fii consultata si de un medic endocrinolog, Sanatate!

| LupuMia explică (pentru corbulalbrosu):

Si partenerul s-a tratat, am urmat toate tratamentele de la inceput pana la sfarsit dar in timpul tratamentului pentru candida am mancat dulciuri, dar medicul nu mi-a spus nimic cum ca ar fi rau sa o fac, dar acum cativa ani la un alt ginecolog mi-a spus sa nu mananc l luna.

4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Pai daca partenerul nu s-a tratat e clara treaba laughing)

| ROXALINroxyroxana1996 a răspuns:

Oo la fel si eu dupa nastere am mia aparit niate dureri ingrozitoare am fost la medic dar nu mi-a fost dat nimic abia cand am fost in tara mi-a fost dat niste ovule si antibiotice ma mai lasat putin am mai luat pentru inflamatie iar dupa tot apare nu stiu ce o fi pentru ca a zis ca e doar o infectie am facut si testul de ppn dar tot nu a iesit nimic