| Alexandranikomanh15 a întrebat:

Hei TPU, am nevoie de ajutor. Am probleme cu tenul, acum ceva vreme am folosit o crema pentru acnee, iar aceasta m-a ars in jurul gurii, mi-a mai trecut rana, dupa un timp a inceput sa mi se faca foarte multa coaja unde a fost arsura si in partile nasului, am grija de tenul meu in fiecare zi, dimineata ma spal pe fata folosesc o crema nivea, seara inainte de somn la fel. Intr-o zi mi-am facut o masca din albus de ou pe fata si servetele, cand mi-am dat masca jos, cojile efectiv mi s-au luat la spalarea pe fata, dar au inceput sa-mi apara in fiecare dimineata cand ma trezesc, restul zilei sunt bine dupa ce imi fac aceasta masca. Consum foarte multa apa, nu consum dulciuri, coca cola, sau alte sucuri acidulate, va rog ajutati-ma cum scap de aceste coji din jurul gurii si a nasului fara sa mai folosesc albusul de ou, sunt zile in care nu isi mai face efectul aceasta masca si cojile imi raman pe fata, funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cu ce te speli pe fata?
Tenul tău e gras?
Acea crema ti-a fost recomandata de un medic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce crema ai folosit? :| Unele tratamente pentru acnee sunt fotosensibilizante si este obligatorie utilizarea unei creme cu spf minim 30, iar crema hidratanta nu trebuie sa lipseasca. Pff. nivea, eu nu stiu nici o crema de la nivea care sa fie formulata bine si sa aiba un ambalaj decent - nu borcane.
Tenul tau este deshidratat.
Daca vrei o crema ieftina poti sa folosesti o crema de la Neutrogena, eu o folosesc pe asta si pe ten ( este formulata bine, nu contine ingrediente iritante, nu imi lasa tenul gras si dupa vreo 10 minute este absorbita, costa 19 lei - eu am luat-o de la Catena )
https://cosmeticolic.com/......rogena.jpg

Cei de la neutrogena mai au o varianta care are aproximativ aceeasi lista de ingrediente cu cea de mai sus, doar ca mai contine Panthenol ( umectant, ajuta la mentinerea hidratarii ) si Allantoin ( ingredient calmant ), iar cantitatea este mult mai mica si pretul acelasi sau chiar mai mare :
https://www.cora.ro/......-P-2494908

Crema de la Neutrogena este mult mai lejera decat cremele de la punctul 2 si 3. Toate cremele recomandate de mine sunt formulate bine.

Alte variante :

1. Bioderma Sensibio Light ( este baza in rutina tenului meu, chiar daca mai incerc alte produse tot ma reintorc la ea :)) - o recumpar de vreo 5-6 ani, de regula o cumpar online intr-o cantitate mai mare pentru ca in farmacii ajunge si la 70 de lei - 40 ml ), mie mi-a reparat tenul si atunci cand se descuama foarte rau din cauza temperaturilor scazute. Se absoarbe in 5 minute de la aplicare si de-abia ca o mai simti pe ten.

2. Exista si varianta Bioderma Sensibio Rich, am avut-o de vreo 3 ori - este foarte buna mai ales pentru persoanele care vor sa simta ca s-au dat cu ceva pe fata, o simti pe ten atunci cand o folosesti, are si ulei de avocado in plus fata de varianta light. Pentru un ten foarte uscat varianta asta este mult mai buna.

3. Crema Dermoreparatoare de la Farmec este folosita de persoanele de la ten uscat pana la ten gras, nu contine iritanti, hidrateaza tenul, repara pielea daca ai cicatrici, cosuri sau pete. Recent mi-am recumparat un tub din crema asta (costa 40 de lei si are 50 ml - am luat-o din Sensiblue si am avut 5 lei reducere pentru ca am card la ei ), o consider potrivita in special pentru vremea rece dar a fost ok si vara. Este usor lipicioasa in prima ora de la aplicare dar nimic deranjant.

4. O varianta mai ieftina si care este foarte buna pentru pielea uscata ( chiar daca ai o secretie de sebum abundenta, ea este cauzata si de o piele foarte uscata ) este Bioderma Atoderm Nutritive, nu se absoarbe la fel de repede ca Sensibio Light dar are o textura placuta :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10044863

5. The ordinary NMF - Crema asta mi se pare potrivita pentru toate tipurile de ten, hidrateaza foarte bine si se absoarbe dupa 2-3 minute de la aplicare, se simte foarte lejera pe ten.

" Contine multi aminoacizi, acizi grasi, trigliceride, uree, ceramide, fosfolipide, glicerina, zaharide, sodiu PCA, acid hialuronic si multi alti compusi naturali care sunt prezenti in mod natural in piele. Formula nu lasa pielea cu un aspect gras. Ofera hidratare imediata si rezultatele dureaza din ce in ce mai mult daca nu se opreste aplicarea produsului. "

https://www.bilenegre.ro/....../index.php

| francut a răspuns:

Asa iti trebuie! Si asa ar trebui sa patiti toate, pentru ca voi credeti ca o crema va ajuta sa scapati de acnee. Acneea are cauze interne. Diferite. De aceea e necesar ca un medic sa depisteze cauza si sa dea un tratament (eventual regim) adecvat. Crema doar curata in final dupa vindecare.

| Justmeale2345 a răspuns:

Ca sa scapi de acnee ai nevoie in primul rand sa iti reglezi alimentatia si sa nu mananci chiar orice. Ca si produse eu am folosit gama aceea de la Gerovital "stop acnee". Te sfatuiesc sa nu cumperi toate produsele. Exista un pachet special cu 3 dintre ele, adica un fel de gel pentru curatare a fetei si doua creme (una pentru sebum si una pentru zonele mai problematice), iar pe langa acest set, ai mai putea sa iti cumperi si masca din aceeasi gama. Este o masca purificatoare si hidratanta dar nu este obligatorie.
Sper ca te-am ajutat!