| gomen a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Ieri am onservat ca am niste puncte negre in centrul unor masele. Nu ma dor, iar respiratie urat mirositoare nu sunt sigura daca am, oricum ma spal de 2 ori pe zi si simt numai pasta de dinti si mirosul ei de menta. Cred ca e o carie. Si eu nu stiu cum se trateaza o carie, e prima data cand mi se intampla. Problema e ca la mine dintii sunt distrusi. Am o masea scoasa si acum am distanta intre ele, o masea imi e indreptata spre centrul gurii, am (sau probabil o sa am) carii la 3 masele, si e destul de scump sa imi "repar" toate astea, mai ales ca dintii nu sunt drepti si mi-ar propune sa port aparat dentar (si ala costa peste 800 de lei.), am si diastema (strungareata) dar aia nu ma deranjeaza cu nimic. Si daca nu ii repar imi distrug sanatatea singura. Si ai mei nu au bani destui sa ma ajute, si trebuie si frate-miu sa ii faca...
Nu stiu ce sa fac. Probabil ca asta ne e "scris", sa avem probleme toti cu sanatatea. straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CORGE20 a răspuns:

Buna!
Iti recomand ca pentru un timp sa eviti alimentele precum dulciuri(acadele, caramele etc.), gumele sau alte produse care se pot lipi de dinti si iti pot inrautati situatia.
Iti recomand, de asemenea, sa mergi la medicul stomatolog, pentru ca el este singurul care iti poate rezolva aceste probleme pana ca acestea sa se agraveze. Pentru inceput, mergi pentru a iti rezolva caria aparuta acum, ca sa nu te mai doara si explica-i ca vei reveni treptat pentru a iti repara si restul danturii. Cu siguranta va intelege si stai linistit/a, nu te poate obliga nimeni sa iti refaci toata dantura deodata daca tu nu dispui de resursele financiare necesare. Dar, oricum, incearca sa iti tratezi problema pana sa se agraveze!winking

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu te va costa nimic daca vei merge la un dentist si ii vei cere sa iti spuna macar cu aproximatie cat costa repararea intregii danturi; a ta si a fratelui tau.
Dupa aceea as apela in scris prin email, la insititutii mari (kaufland, carrefour si altele) prin care soliciti sprijin financincar in valoarea respectiva pe care dentistul ti-a spus-o.
Le spui in email prima data cum te numesti, varsta ta, unde locuiesti; si apoi unde lucreaza parintii tai, etc. Le soliciti sprijinul financiar si apoi astepti raspuns.
Daca vei primi raspuns pozitiv, atunci este posibil ca un reprezentant al unei companii sa iti faca o vizita acasa.
Poti cere si sfatul parintilor tai, in caz ca ei nu au bani pentru rezolvarea problemelor de sanatate.
Poti apela si la adra: http://adra.ro/
Curaj!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indicat ar fi sa mergi la un dentist acum. Oricat de mici pot parea cariile respective, s-ar putea sa fie mai adanci decat te astepti si nu poti sti cand vor ajunge la nerv. Daca se agraveaza, o sa te coste mult mai mult la dentist decat te-ar costa acum. Celelalte probleme pe care le ai nu cred ca sunt la fel de urgente. E adevarat ca iti va recomanda sa le rezolvi, dar nu are cum a te oblige, e alegerea ta. Treaba cu cariile mi se pare oarecum urgenta pentru ca, pe langa faptul ca mai tarziu va costa mai mult dupa cum ti-am zis, o sa te doara si pe tine mai mult.

| Jo17 a răspuns:

sad nu poti sa faci ceva. Trebuie sa mergi la un dentist.