| Andreeea7 a întrebat:

Hei TPU am o întrebare ...eu am 14 ani(in mai fac 15) și port lentile de pe clasa a 6a (sunt a 8a). Pe a 5a am purtat ochelari. Am miopie. Chiar când mi-am dat seama ca nu vad aveam deja -1, 75 cred. Acum am -3. (Știu, mult). Întrebarea este... lentilele de contact pana la ce număr se pot purta? Adică -4; -5 etc. (In cazul in care trebuie sa îmi fac ochelari)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Pai lentile de contact poti pana la -15 din cate stiu eu.
Si eu am miopie dar combinata cu astigmatism deci folosesc lentile torice.
Cand dau comanda pe site inainte sa imi selectez eu dioptria si cilindrul am vazut ca duc pana la -15.
-3 nu e mult sa stii.
Ideea e sa se stabilizeze..pana la 21 ani mai poate creste sa stii..banuiesc ca si oftalmologul ti a zis.
Bafta.

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai un medic oftalmolog stie de ce nu i ti faci programare la un cabinet oftalmologic sa te consulte ca poate ai nevoie de ochelari nu de lentile de contact.