| Ivanov_George_1993 a întrebat:

Am o intrebare. In 2 zile voi suferi o operatie pentru unghie incarnata si mi se va scoate doar partea unghiei incarnata. Voiams a va intreb daca operatia doare si cum se face anestezia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ibrahimovic a răspuns:

Pai sa-ti explic!
Iti va face o anestezie locala, nu totala, in zona cu problema care se va efectua cu o seringa si un ac obisnuit(ca la o injectie).
Dupa ce anestezia isi face efectul nu vei mai simti absolut nimic in zona respectiva si nu are cu sa te doara!
Succes!

4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Se face anestezie locala si te doare un pic intepatura ca la orice injectie.Sub anestezie chiar nu mai simti nici o durere.Du-te cu incredere ca totul va fi bine!

| onasis1961 a răspuns:

Nu! E simplu, se face o anestezie locala si nu simnti absolut nimic.Bafta!

| morningstar a răspuns:

Operatia in general nu doare, eu m-am operat la o unghie pentru ca am taiat-o prea mult si facusem injectie, dar nu am simtit nimic in timpul operatiei. Anestezia nu are de ce sa te sperie, este o simpla injectie, o anestezie locala care te lasa constient in tot timpul operatiei. Problema este dupa operatie, trebuie sa ai un calmant bun la tine daca o sa te doara dupa ce anestezia isi termina efectul.

| mimiwewem a răspuns:

Bună. O să-ți facă anestezie, care nu o să doară. Apoi nu o să mai simți nimic. După ce termină operația, și anestezia se duce, o să ai niște dureri. Apoi o să fie bine. Sănătate.