| AbcesProblem a întrebat:

Hei, TPU.
Am o masea cariata. Ma doare putin... nu rau, asta inseamna ca a ajuns la nerv?!
Si mai am una, nu ma doare deloc, asta inseamna ca nu a ajuns la nerv?!
Vreau sa mi le plombeze.
Maseaua cu carie care nu a ajuns la nerv ma va durea?!
Mai trebuie sa omoare nervul/sa-l scoata?
Ii mai pune arsenic?
Deci, inca o data va zic, caria NU CRED c-a ajuns la nerv, pentru ca nu ma doare deloc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mergi la stomatolog : va curăţa/poliza porţiunea cariată; iar dacă este mai adâncă acea carie, atunci te va anestezia local cu spray ( deci, NU te va durea ), NU va "omorâ" nervul deoarece nu este nevoie, apoi le va plomba.

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Du-te sa la plombeze, azi nu ti-a ajuns la nerv dar maine nu se stie...

| Felys a răspuns:

Nu iti va omora nici un nerv, vor fi doar plombate si atat, ca sa fie nervul afectat rau sa fie nevoie sa fie extras trebuie sa fie durerea puternica nu doar asa putin, deci mergi si plombeaza-le ca sa nu inainteze cat mai repede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Indiferent cum este, trebuie mers la stomatolog sa o plombeze, stai linistit/a ca nu te va durea.
Mergi fara frica.
Te pup!