| Vivi_Maria_1955 a întrebat:

Hei TPU.Am o problema(nu chiar grava) de greutate fara rezolvare pana acum.
Am 1.72 si 64 de kg.Nu am mers la sala de fitness pana acum si nici nu am tinut diete.Nu stiu ce sa mai fac.Totusi miscare fac doar cu bicicleta(acum in vacanta) si in timpul scolii handball. Vreau sa scap de kilograme cat mai devreme si nu mai tarziu.Ma puteti ajuta? crying FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| FitnessTrainer a răspuns:

Continua sa mergi pe bicicleta si sa joci handbal. Poti sa mergi si la alergat, sa sari coarda +alte exercitii cardio. Alimentatia este esentiala in cazul tau. TRebuie sa renunti sau macar sa scazi cantitatea carbohidratilor simplii gen dulciuri, paine, cartofi (chiar daca se zice ca sunt carbo complecsi) si mancarurile junk food.Mananca sanatos si mai putin si continua cu sportul. Bea multa apa.Sigur vei reusi sa slabesti. Un element cheie este si odihna, dar si rabdarea happy

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate ne spui şi ce vârstă ai happy
Apoi mai vedem ce şi cum...

Toate cele bune.

| Vivi_Maria_1955 explică (pentru bursuc001):

Am aproape 14 ani.Ii fac in octombrie! happy

| bursuc001 a răspuns (pentru Vivi_Maria_1955):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 62, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 2 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 2 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

O zi frumoasă.

| Vivi_Maria_1955 explică (pentru bursuc001):

Multumesc :*!

| bursuc001 a răspuns (pentru Vivi_Maria_1955):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.

| Andreeajuliah a răspuns:

Multa apa
Multa miscare
Fara mancare de fast food si prajita
Iar seara dupa ora 6 nu manca foarte mult.
Si nu te infometa ca ai sa iti strici stomacul!

| Rexssj12 a răspuns:

64 kg la 1.72 e aproape perfect nu ii mai face griji de greutate nu are.rost