| Sclipirici a întrebat:

Am racit destul de tare.Ma doare capul,stranut foarte des, imi curge nasul si deja a inceput sa ma usture si imi curg si ochii.Ce tratamente naturiste imi recomandati? Ca...m-am indopat destul cu pastile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ceai de ghimbir cu miere si lamaie, suc de portocale, supa de pui, frectie cum spirt putin incalzit, nu fierbinte si sa stai in pat sa dormi cat de mult.
Sa te faci bine!

11 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Nu ti recomand nici un tratament.Singura recomandare este sa mergi la medicul de familie.El este cel mai in masura sa ti de a cel mai bun tratament! ok? tu parintii nu ai? nu te vede in ce stare esti? ori te lasa pana n ultimul moment cand va ajunge sa sune la 112?

| Sclipirici explică (pentru VadTot):

Medicul de familie, ca de obicei, mi-ar da Coldrex si mi-ar spune sa beau multe ceaiuri.Deja m-am obisnuit.Am pus intrebarea pentru ca am luat deja pastile insa nu cunosc prea multe tratamente naturiste.Nu am pus intrebarea pentru a ma "critica" tu. Daca nu imi poti da un raspuns si nu ma poti ajuta, nu te mai obosi sa imi lasi un raspuns care nu imi foloseste la nimic.Parinti am, ma vad ca sunt racita.Mama e asistenta, stie foarte bine ce imi da.

| VadTot a răspuns (pentru Sclipirici):

Stii ceva...Cred ca m ai inteles gresit..am crezut doar ca ai niste parintii foarte indiferenti care nu si iubeste propriul copil adica pe tine..Crede ma ca sunt foarte multi parintii de genul acesta..Eu nu te critic deloc.dar decat sa te indopi cu tot felul de medicamente. dupa cum vezi pe la tv la tot felul de medicamente. care sunt bune cica pentru o multime de simptome. ori sa ceri sfatul tuturor "medicilor" de pe aici ..mai bine ai incerca..sa mergi la medic cum ti am spus..si sa i spui sa ti de a un tratament benefic si in favoarea ta. fara medicamente. False..Si daca tot spui ca mama ta este asistenta. ar fi trebuit sa cum sa aive grija de tine. fara sa mai ajungi sa ..in fine ma opresc aici ca nu vreau sa ajungem sa ne certam oricum mai inteles foarte gresit si ..asta este..multa sanatate.

| Sclipirici explică (pentru VadTot):

Nu stiu daca te-am inteles gresit sau nu, mama este asistenta.Nu imi da antibiotic, imi da pastile pe care le-am mai luat si fara sa merg la medic.Stie f bine cand trebuie sa apeleze la medicul de familie.Ea imi da pastile si imi face ceai, insa as fi vrut sa iau si altceva pe langa asta, gen tratament naturist.Bineinteles ca mama mea are grija de mine, de ce m-a facut!?
Multumesc pentru deranj, desi nu era cazul sa te obosesti!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medic!

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că ai şi alte simptome de răceală şi nu-ţi trece ).

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) – a se citi şi RESPECTA Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru răceală se poate consuma usturoi proaspăt ( cu diverse alimente ), citrice ( care conţin multă Vitamina C, în special kiwi ), vin fiert, ceai fierbinte, etc.

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.
Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://sanatate.bzi.ro/remediu-cu-usturoi-si-miere-pentru-tuse-seaca-6822
http://www.tonica.ro/......-tuse.html

Pentru nasul înfundat se recomandă diverse picături nazale ( de la farmacie ) sau inhalaţii cu abur/ceai de mentă sau muşeţel ( în care se pot pune câţiva picuri de ulei de brad sau de eucalipt ).

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Antibiotice se iau DOAR în ultimă instanţă ( NU se administrează de la început ), în cazul în care simptomele se agravează şi DOAR dacă sunt prescrise de medic!

Toate cele bune.

| Sclipirici explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult! Chiar m-ai ajutat!

| bursuc001 a răspuns (pentru Sclipirici):

Cu plăcere!

Mă bucur că am putut să te ajut.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Azµre a răspuns:

Naturistele nu vor rezolva mai nimic la o astfel de răceală, poți face sinuzită și nu numai.
Ibuprofen + Paracetamol + Ceaiuri + Lămâie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Când am fost răcită anul trecut mi-am făcut aşa,
La 1 l de apă în clocot îţi trebuie o lămâie, o tai cubuleţe şi o laşi pe foc timp de 3 minute maxim.
O iei de pe foc, acoperi cu un vas ceva.
La 5 minute după aceea, poţi adăuga câteva linguriţe de miere şi consumi acest ceai pe toată perioada zilei.
Are vitamina C şi e foarte bun la răceală.
Te pup!

| Andeuta a răspuns:

Bea multe ceaiuri si lamaie desigur

| LorenaAnca a răspuns:

Stai cu picioarele intr-un lighean cu apa calda cu sare si bea multe ceaiuri (cel de lamaie sau cel de ceapa e foarte bun).