| IamCorina041996 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat legat de problemele legate de anemia feripriva. Mi-am facut recent analizele toate sunt perfecte, in afara de fier. Acesta este 11 iar hemoglobina 11.6. Am mai luat si in trecut toate suplimentele de fier dar de la toate m-a durut stomacul rau. Medicul mi-a recomandat acum Sideral. Am dat ceva bani pe el dar cica isi face treaba. Mi-a spus medicul ca acesta nu da dureri de burta sau alte chestii. Dupa ce am terminat prima folie cu 10 pastile si am inceput-o pe a doua..am inceput sa am dureri de stomac, sa ma stric la burta..sa fiu balonata..nu stiu ce sa mai fac ce sa mai iau..si cum sa le iau. Cei care se confrunta cu anemia sau nu stiu. Vreau un sfat..simt ca nu pot sa le mai iau. Ma doare capul de la ele..ma doare stomacul si burta in fiecare zi.
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te opresti din a mai lua acel supliment cand vezi ca iti face rau si mananca natural spanac, brocoli, fasolea rosie iar e buna.
Si pe mine ma durea capul dupa ce am luat supliment de fier, mie imi recomandase farmacistul Maltofer. In prospect scria ca poate provoca dureri de cap. Poti sa citesti si in al tau sa vezi daca scrie,
Sanatate.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai învățat că orice supliment alimentar poate fi toxic?
Spanac și salată de frunze verzi.
Ficat, sardele, ou, somon.

| WhiteLife a răspuns:

In indicațiile de la Sideral spune că este formulat în așa f încât fierul nu vine in contact direct cu mucoasa gastrică și în felul ăsta scad cu mult tulburările gastro-intestinale. Ai incercat sa iei capsula in timp ce mănânci? Daca tot ai probleme, s-ar putea ca stomacul tau sa fie foarte sensibil sau sa ai o problema de absorbție a fierului.

| Iote a răspuns:

Offf, copii care v-ati invatat cu pilule si nu vreti sa stiti de nimic altceva!
Spanac, urzici primavara, sfecla rosie, ficat, oua (galbenusul), peste (culmea, peste gras), brocoli, toate gatite in fel si chip. Se asimileaza mai usor decat cel sintetic si nu dau reactii adverse.