| MadalinaAndreea123 a întrebat:

Hei TPU happy Am si eu o intrebare : o sa plec la mare, insa menstruatia mi-a intarziat deja o saptamana. Imi este frica sa nu imi vine exact atunci... As vrea sa stiu cum pot as putea sa o opresc in caz ca va veni, caci vreau sa si inot. Am auzit ca anticonceptionalele ar fi bune, insa nu stiu exact cum sa le administrez ( adica sa le iau atunci cand imi vine sau sa incep sa le iau de acum ) si daca sunt bune pentru varsta mea (15 ani ) sad! Need HELP, nu mai prea stiu ce sa fac! FUNDA sad sad :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pilulele se administrează numai la indicația medicului ginecolog/endocrinolog, nu după ureche.
La vârsta ta nu este indicat un dopaj hormonal. Dacă vine, te protejezi ca de obicei, stai la umbră, te hidratezi, te schimbi mai des, prudență să nu te pătezi. Și încă ceva, o.b.-urile nu sunt pentru virgine!
Pa, pa.

| ymm a răspuns:

Nu poti sa o oprestisad, incearca un tampon big grin

| StarSGirL a răspuns:

Anticonceptionalele se iau cand iti vine ciclul. Exact in ziua aceea. Si se ia in fiecare zi la ora care o stabilesti tu. dupa ce iei corect toate cele 21 de pastile, faci o pauza de 7 zile, in care iti va veni menstruatia (daca ai 28 de comprimate, iti va veni la pastilele inactive, adica ultimul rand). poate sa apara menstra in orice zi a pauzei, de obicei insa apare in a 3-a, a 4-a sau a 5-a. in a 8-a zi incepi alt blister (in cazul anticonceptionalelor cu 21 de pastile active+7 zile de pauza). pauza nu se face niciodata! mai lunga de 7 zile ca se pierde protectia si trebuie iar sa astepti 7 zile e ca si cum ai intrerupe daca lungesti pauza sau uiti sa le incepi cand trebuie. pauza incepe mereu in aceeasi zi din saptamana (de exemplu miercuri) in funcite de ziua in care incepi blisterele. menstra vine de obicei in aceeasi zi din saptamana depinzand de cand incepi blisterul si de in a cata zi de pauza iti vine de obicei (de exemplu sambata. am pus cazul meu). folia noua se incepe mereu in aceeasi zi din saptamana, de ex. miercuri, din nou cazul meu. Sa stii ca anticonceptionalele, luate in exces dauneaza sanatatii. Iti spun din proprie experienta. Dar cel mai bine ar fi sa consulti un medic ginecolog. Si in privinta inotului am auzit ca daca stai prea mult timp in apa cand esti pe ciclu poti face hemoragie.

| ruxandra999 a răspuns:

Eu am innotat si cand am avut menstruatie si nu am patit nimica

| MadalinaAndreea123 explică (pentru ruxandra999):

Si ai folosit vreun absorbant? Adica... cum ai putut inota?