| StrongHeart a întrebat:

Am un job la care trebuie sa stau ore lungi in picioare si ma doare foarte tare spatele.Ma gandesc ca este din cauza ca nu stau drept si imi este frica sa nu fac cocoasa in timp.Ce sfaturi aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cauti alt post care se ajusteaza necesitatiilor tale

| StrongHeart explică:

Multumesc pentru raspunsuri, ideea e ca imi place jobul si nu vreau sa il schimb, doar sa rezolv problema care in timp sper sa fie inexistenta.

| Teo29 a răspuns:

Buna, incearca sa iti indrepti pozitia si daca te doare spatele foloseste osteocicatrat gel, gasesti la farmacie veterinara dar e din plante doar si are numai ingrediente din tataneasa si rostopasca dar in concentratie mai mare

Toata increderea, e testat pe mine happy
Doar ca regula este ca inainte sa te dai cu crema, de fiecare data sa fie zona spalata si uscata.

| ibaal a răspuns:

Daca nu poti schimba jobul,ia-ti o pereche de branturi bune, incaltaminte cu talpa foarte buna, ca sa nu te doara coloana, implicit ai sa stai mai drept, pa pa cocoasa!

| StrongHeart explică (pentru ibaal):

Multumesc de raspuns, ai putea sa elaborezi de ce m-ar ajuta branturile? poate suna aiurea dar nu vad legatura intre a avea incaltaminte cu talpa buna si durerea de coloana, dar cumva cred ca ai dreptate.

| ibaal a răspuns (pentru StrongHeart):

Pentru un strat extra.
Sunt pe piata o gramada de perechi de incaltaminte cu talpa buna, nimic de spus. Dar, intotdeauna se poate si mai bine happy
Oricum ar fi, este important sa te incalti cu ceva comod!

| gothicbat a răspuns:

Schimbă job-ul.

| Rotazi a răspuns:

Schimba locul de munca.

| bbueruza2 a răspuns:

Te doare spatele pur si simplu pentru ca stai mult in picioare.
Mai ales daca este primul job sau nu esti obisnuit o sa persiste durerea pana te acomodezi.
Incearca in timpul liber sa stai in pat, sa-ti faca cineva un masaj.
Iar la locul de munca daca ai ocazia sa stai jos si 5-10 minute fa-o.