| Biscuite100 a întrebat:

Hei TPU
Am un tic (sau nu stiu cum sa spune) sa imi rup pielita de la buze dar eu incerc sa nu mi-o rup dar nu pot sa ma abtin
Fac chestia asta pana imi iese sangele, apropo fac asta de 3 ani acum buzele mele sunt ranite, familia mi-a spus ca nu e bine ce fac dar nu pot sa ma abtin.
Bunica chiar mi-a spus ca o sa am o barbie naspa (una mare din aia si urata)

Ce sa fac, am incercat sa mi pun si scoci dar mda nu merge? Va rog ajutati-ma dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Care-i legatura dintre pielea de pe bue si barbia naspa? Dai cu barbia peste buze si ti se rupe pielita de pe ele?

| Biscuite100 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Se reera ca eu rupandu mi buza nu stiu cum sa ti explic dar dinti de jos se vor duce mai in spate si barbia in fata si e uraaat

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Biscuite100):

Ahaaaaaaaaaa; acum pricel si eu! iti muscai buza de jos. ok. Atunci cand ai tendinta sa-ti mai musti buza: scoate limba si umezeste-ti buza

| ovidiu123432 a răspuns:

Trebuie doar sa incerci sa te abtii din facut asta, si eu cand aveam 12-13 ani aveam peste vreo 10 dar cu timpul am reusit sa scap de ele, tot ceea ce trebuie tu sa faci este sa incerci zi de zi sa te abtii cat de mult posibill sau cand iti vine sa faci asta te gandesti la altceva si dupa 1-2 saptamani nu o sa mai ai probleme.

| Ionute2018 a răspuns:

Pune-ti ardei man iute pe buze cea mai buna soluție! este una naspa dar hei, vrei sa scapi de acest tic nu? De fiecare data cand iti va veni obiceiul te va ustura si mai tare.