| CosminBA a întrebat:

Hei, TPU! Am vazut pe internet astazi o masca faciala facuta in casa din miere, scortisoara si aloe si m-am decis s o incerc. Dupa ce am aplicat o, a inceput sa ma usure pielea si am dat o imediat jos, dar fata mea era foarte rosie. Am consumat de multe ori sucuri cu aloe sau miere cu scortisoara si n am patit nimic. (Am facut test pentru alergii acum cateva lunisi mi-a dat pozitiv doar la ambrozie). Cred ca ar trebui sa spun si ca mierea pe care am folosit o era intr-un amestec cu catina. S ar putea sa fiu alergic la vreunul dintre ingrediente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sau te-ai ars cu scortisoara, nu degeaba e interzis sa iti pui pe piele scortisoara. Dermatologul ti-ar fi putut spune asta, daca il intrebai.

4 răspunsuri:
| Eduard619 a răspuns:

Sa te inveti minte sa nu mai folosesti orice produs luat de pe net, mai ales cele farmaceutice.
Cred ca numai miere si scortisoara nu era folosita in masca aia.

| CosminBA explică (pentru Eduard619):

Nu cred ca am formulat bine, ceea ce voiam sa spun e ca am facut masca acasa dupa ce am vazut pe internet cum se face

| Eduard619 a răspuns (pentru CosminBA):

Aaaaa inteles asta e altcevahappy

| nastasirobert a răspuns:

Nu neaparat o alergie, depinde cat timp dureaza asa zisa roseata. Poate ca pielea ta sa fii facut o reactie impotriva acestui mix de substante si sa fie doar o iritatie, daca observi ca aceasta este persistenta atunci ai o problema.