| Bettybat a întrebat:

Hei TPU,
Aproape am scapat de acnee, dar fata mea a ramas efectiv distrusa, e plina de cicatrici de la acnee, obraji, tamplele, barbia sunt pline de pete si punctulete rosii si maro din cauza cicatricilor si imi distrug stima de sine. Tenul meu arata absolut oribil si dezgustator, am incercat o combinatie de unguent cu aloe vera si ulei de arbore de ceai si nu m-au scapat de cicatrici, ce sfaturi imi puteti da? Va rog sa nu spuneti de peeling chimic ca am doar 14 ani si nu am varsta potrivita si mama spune ca doar la 18 ani pot merge la peeling chimic, dar la 18 ani va fi prea tarziu si voi ramane pe veci cu cicatrici si voi ramane o broasca raioasa :-(
Ce sfaturi imi puteti da?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Intră și citește pe grupul the ordinary românia
dar pentru cicatrici adânci trebuie să mergi să-ți faci o intervenție la dermatolog

| Sophieka a răspuns:

Buna,

Cum ai reusit sa scapi de acnee?

Nu te speria, am cunoscut adulti care dupa ani de zile de ramas cu cicatrici si un chip de "broasca raioasa", si-au refacut chipul complet si arata normal.

Nu stiu personal sa iti spun ce metode au incercat deoarece nu mai pastram legatura insa, eu cand imi cautam o noua coafeza anul acesta, am dat peste acest salon care ofera tratamente aparent foarte bune pentru cei cu probleme ca si ale tale.

Si eu mici probleme, din fericire pentru mine, nu ca si ale tale, insa am ramas si eu cu cateva urme, pori mari si puncte negre.
Uite iti arat fotografia salonului din orasul meu (Arad) si poate gasesti de genul in orasul tau sau in apropiere :
https://www.facebook.com/......968851126/

Inainte foloseam tratamente naturale de la firma Careless Beauty, daca o cauti pe google o vei gasi cu testimoniale din partea celor care sufereau de acnee.
Si pentru mine era eficienta dar pe o perioada minima, pentru ca motivul acneelor si problemelor mele faciale si nu numai, se datora alimentatiei si a ZAHARULUI.
De cand am renuntat de la a mai consuma ZAHAR, nimic dulce ce e facut din zaharul din comert, chipul meu nu mai face cosuri si ma curat natural cu fiecare zi ce trece.

| Bettybat explică (pentru Sophieka):

Am scapat de acnee cu acel unguent de aloe vera si ulei de arebore de ceai, dar au ramas cicatrici, mi-ar placea sa merg la un salon dar aceeasi parere are mama si despre salon, ca trebuie sa am 18 ani sa merg la salon

| Sophieka a răspuns (pentru Bettybat):

Ma bucur ca ai reusit sa scapi de acnee, sa te speli adesea cu apa rece si cand vi acasa cu apa si sapun. Mai este un site de pe care imi mai comandam in trecut se numeste Iehana.

Sper sa gasesti tratamente naturiste in folosul tau. Daca nu, vei astepta pana mai cresti putin.
Dar poate vei putea merge si mai devreme, intrebati o cosmeticiana buna.

| EaEmma a răspuns:

Buna ziua! Recomand cu incredere Cicaderm Spray, favorizează regenerarea pielii, este extrem de bine tolerat și se aplică de 2 ori pe zi sau ori de câte ori este nevoie. Produsul este ideal pentru fazele incipiente ale vindecării, iar continuarea tratamentului se recomandă cu Cicaderm crema.