| AnonimMM678 a întrebat:

Hei TPU
As avea nevoie de ajutorul vostru,mai ales al fetelor,as vrea sa imi recomandati niste balsamuri de par sau uleiuri de par, mi se electrizeaza parul si mi se lipeste de fata, probabil este din cauza de la placa de par, nu ma dau des cub ea doar 1 data pe saptamana.Am vazut niste balsamuri si uleiuri pe aoro.ro.As vrea sa imi recomandati chiar din experientele voastre.Folosesc si un sampon antimatreata,ar avea ceva daca dupa ce ma spal cu acel sampon, sa adaug dupa balsam sau ulei, care nu este din aceias gama, sau nu are nicio treaba cu acel sampon.V a rog, am mare nevoie, nu imi mai suport parul, mi se electrizeaza si mi e lipeste groaznic.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Daca abia ai iesit de la dus, nu aplica produse pe parul inca ud. Nu faci decat sa diluezi calitatea produselor de styling si sa le faci mai putin eficiente. O optiune mai buna este sa-ti usuci parul pana ramane putin umed (sau, si mai bine, daca ai timp la dispozitie, lasa-l sa se usuce singur) si apoi aplica spuma sau ceara modelatoare. Exceptie face parul scurt, care se usuca mai repede.
Foloseste intotdeauna balsam dupa sampon
Aici depinde foarte mult de tipul tau de par. Daca firele tale sunt groase sau uscate, ar trebui sa folosesti balsam dupa sampon. Dar se pare ca firul de par reactioneaza mai bine atunci cand schimbi ordinea. Aplica balsamul, usuca parul cu un foehn timp de 5 minute pentru a-l lasa sa intre in par, apoi spala-l cu sampon pentru a indeparta excesul de produs. Vei avea un par perfect curat si lejer – fara reziduuri care il fac sa para gras.
Nu da vina pe balsam pentru parul tau uleios, ci pe scalp. Solutia pentru a avea un par normal este sa-ti cureti scalpul de uleiurile care blocheaza porii. Foloseste un ulei exfoliant pentru a indeparta reziduurile (uleiul atrage uleiul) si apoi spala-te cu un sampon exfoliant si cu un balsam usor. Incearca uleiul de jojoba, este cel care se aseamana probabil cel mai bine cu uleiurile naturale din par.

| Olivia5life a răspuns:

Eu nu folosesc nici un balsam pentru electrizarea parului. Eu imi pun un servetel umed pe perie si ma piepten. In cazul meu functioneaza super bine. Funda?