| blurixe a întrebat:

Aseara am mancat o inghetata destul de rece, pe la 00:30 dupa care m-am culcat. Azi dimineata m-am trezit de 2 ori la orele 3 si 6 pentru ca aveam gatul foarte uscat si ma durea la inghitituri de saliva. L-am rugat pe bunicul meu sa-mi ia ceva pentru gat, si mi-a luat niste Strepsils. Iau o pastila o data la 2 ore si parca dupa ce iau o pastila se mai duce din durerea la inghitituri. De asemenea, am 13 ani si am fost "fumator" o perioada de 3-4 luni, in care am fumat MAXIM 5 tigari din care jumate de tigara trasa in plamani, restul "pufaite" big grin. Am incercat din curiozitate, pentru ca toti prietenii mei fumau, si am vrut sa vad cum e =DD Dar ultima tigara pe care am fumat-o s-a stins acum 1 saptamana sau 2. Oricum, m-am lasat oh go on

Simptomele mele:

-Dureri in gat la inghitituri
-Greutati in a vorbi cat mai tare(adica ma rog, vorbesc normal numai ca daca ridic tonul incep sa simt o durere in gat)
-Nu am febra(cred laughing )
-Nu ma simt ametit sau rau
-Nu imi vine sa vomit sau altceva
-Nu am greutati in miscarea limbii sau a maxilarului
-Nu am suferit slabiri in greutate neexplicabile, ba dimpotriva, am pus vreo 2-3 kile pe mine =]] (am 53.1 kg)
-Tata mi-a zis ca am fata putin umflata (o fii din cauza ca am mancat 2 pungi de pufuleti gusto? =DD )

Deci, ce e posibil sa am? Amigdale inflamate? Amigdalita? CANCER in gat? >devilhappy (doamne fereste laughing) ) Oricum, astept pareri big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yumeee a răspuns:

Omule, stai chill. Ai mâncat probabil prea repede îngheţata aia, şi ai făcut un pic de roşu în gât. Ia strepsils în continuare, bea câteva căni de ceai călduţ (măcar 3-4 pe zi), ca să ai mereu gâtul umed, şi până luni-marţi îţi trece.

4 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Daca nu poti sa inghiti e foarte probabil amigdalita, incearca sa mananci niste lamaie, daca te doare mai tare sigur e amigdalita,. Bea ceaiuri cu miere(vezi ca e la palafar ceai special pentru dureri in gat, raceli, bronsite amigdalie), ia in continuare strepsils si daca faci febra fugi la doctor ca inseamna ca ai infectie. Insanatosire ggrabnica

| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Nu trebuie sa ajungi la asemenea incluzii.
Este doar o micuta durere in gat nu altceva.Si eu am patit asta.Sa ma doara gatul(cel putin pe mine ma ustura enorm).
Tot ce trebuie sa faci este sa nu mai bei/mananci nimic ce este rece.
Ia pastilele de Strepsils in continuare.
Fa-ti o baie fierbinte in care apoi sa te bagi in plapuma 20 de minute.
Fierbe-ti apa(fiarta) pune-o intr-un lighian si apoi pune sare peste ea apoi baga-ti picioarele acolo(chiar daca apa este foarte fiarta) stai sa zicem 10 minute cu picioarele in apa. Apoi te bagi in plapuma(nu te dezvelesti) 20 de minute(cum a fost si cu baia).Sarea si cu apa fiarta combinate sunt ca o pastila contra dureri.Fa acesta metoda in fiecare seara/zi si iti vei reveni.
Ai grija cu gatul nu vorbi tare stai la caldura si numai manca inghetata absolut nimic ce este rece.Du-te la farmacie si intereseaza-te sa iti dea ceva contra dureri/usturimi(pe care o ai tu) si explica-i problema ta. Farmacistul/a te va ajuta si iti va da pastila/siropul de acre ai nevoie. Urmeaza tot ce ti-am spus eu mai sus si te vei face ca noua.
Pa, pa!

| HubbaBubbaGirl a răspuns:

O simpla raceala?

| Eu_4595 a răspuns:

Nu ai decat o mica durere in gat.happyAsa am patit si eu acum cateva zile de la apa rece.O sa-ti treaca cat de curand:*