| gomen a întrebat:

Astăzi am fost la ORL si am făcut din nou spălături. S-a uitat puțin si in capul meu si mi-a zis ca am dopurile de cerumen exact ca matreata pe care o am si a spus ca trebuie neapărat să merg la dermatologie. As vrea sa stiu daca o sa trebuiasca sa îmi fac analizele. Ca eu am o fobie de seringi. Deci o sa îmi fac analizele? De restul nu imi e prea frica, dar de analize mi-e groaza, sa stiu ca am un ac in venă sa imi ia sânge. Îhh. Ce credeți? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ma bucur ca nu ai avut nimic grav.
Nu putem sti daca va trebui sa iti iei sau nu analize, dar oricum, daca va fi nevoie, trebuie doar sa strangi un pic din dinti, fiindca trece repede. Toti avem fobii, dar normal este sa ti le controlezi prin vointa

Bula
| Bula a răspuns:

Te intorci in alta parte, nu te uiti la ac si siringa.
Te gandesti la ceva placut si vei simti doar atat, cat te-ai pisca cu degetele. Poate nici atat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când te înțeapă, nu te uiți acolo, respiri lent și adânc.

| IulianCreativ a răspuns:

Nu e neaparat sa iti ia sange sau sa te intepe, deoarece nu toate analizele se fac asa.
De exemplu eu am avut otita medie acuta si a trebuit sa imi ia o mostra din ureche dar nu cu un ac sau ceva, cu un betigas si apoi lau vidat.
Stai linistit bafta.

| gomen explică (pentru IulianCreativ):

Si eu am "probleme" cu urechile, astăzi am fost la ORL. Si mi-a spus sa ma duc la dermatologie, si din cate stiu, dermatologul se ocupă cu pielea (acnee, mătreață, eczeme) si probabil ar putea sa îmi ia analize dar îmi e tare frica.

| IulianCreativ a răspuns (pentru gomen):

Dca ai matreata nu ai de ce sa iti fie frica nu te inteapa.
In schimb daca ai ceva la piele nu se mai folosesc ace.
Sunt niste aparate speciale care arata ca un telefon, pui degetu in zona marcata si iti ia o proba.
Niciodata cand iti ia sange nu o sa te intepe in vena doar daca ai vreo boala sau problema la organe.
Succes

| gomen explică (pentru IulianCreativ):

Uh, m-ai mai liniștit laughing. Dar chestia aia cu aparatele nu cred ca sunt la spitalul unde am fost. Dar mersi pentru răspuns ^^

| IulianCreativ a răspuns (pentru gomen):

Nu ai pentru ce insanatosire gravnica.

| gomen explică (pentru IulianCreativ):

Mersi