| VanessaVanessa55 a întrebat:

Hei TPU.
Astăzi după vreo luna am fost iar la dentist și la o măsea mi-a pus de foarte multe ori ceva pentru omorârea nervului bun și acum când am fost la ea nu mi l-a scos și mi-a pus bază pentru plombă... nu trebuia normal sa îmi scoată nervul? Și ce se întâmplă dacă mi-o plombeaza asa? (Vreau sa specific ca m-a făcut și cu bîzîtorul acela destul de mult dar nu m-a durut....)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nervul a fost omorat, atunci deseori nici nu simti cand se scoate.
Dupa scoaterea nervului se pun niste medicamente in gaura si se plombeaza provizoriu.
Abia cand s-a curatat si dezinfectat totul cum trebuie, atunci se va pune plomba defiitiva.

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Poate plomba și fără a scoate nervul.
Nu se întâmplă nimic.