| andreea567890123 a întrebat:

Hei TPU.
Cand mi-am luat un sampon pentru ingrasare, mi-a mers câteva luni, 2 lunilaughing))) Si balsamul la fel.
Acum, vad, nu prea isi mai face efectul. Adică m-am spălat duminică pe cap si azi e gras laughing La fel si balsamul, înainte cand ma pieptănam nu mi se bloca deloc in par si acum, da.
Trebuie să îmi schimb samponul si balsamul?
Imi puteti spune ce sampon sa folosesc si ce balsam?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu la fel am parul gras, schimb o data la 6-12 luni samponul dar cel mai bine pana acum mi-a facut samponul de la Gerovital, Derma+ H3 anti-matreata, nu te lua dupa denumire chiar daca nu ai matreata e bun si pentru parul gras. Pe de alta parte daca inainte trebuia sa ma spal pe cap 1 data la 2 ore, apoi 1 data la 2 zile, acum am ajuns la performanta sa ma spal pe cap 1 data la 3 zile, ceea ce inseamna ca a redus mult din ingrasarea parului.
In alta ordine de idei, nu exista un produs miraculos caci ceea ce functioneaza pentru x s-ar putea sa nu functioneze pentru y.
Eu zic sa dai o sansa acestui sampon, iar daca nici asta nu merge si banuind ca ai incercat fel si fel de sampoane (Ca si mine de altfel) atunci nu ar strica o vizita la un dermatolog, tot sampon o sa-ti prescrie dar au ei o alta paleta de sampoane tratament cu care te ajuta.

| WhiteLife a răspuns:

Și eu am probleme cu îngrășarea parului, am observat că orice șampon as lua trebuie să-l schimb după un anumit timp și tot așa am făcut. Nu cred că există un șampon magic, care sa "vindece" asta. Dar poți încerca să ai o viață sănătoasă și să folosești șampon uscat. Deasemenea, pot fi depuneri de la apa dura.