| xBubbleh a întrebat:

ce sa fac, coatele mele sunt foarte foarte aspre si negre ca si cum ar fi murdare, dar nu se pot curata raised eyebrows. si nu stiu ce sa fac happy intrebare ciudata. funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StartingANewLife a răspuns:

Asculta-ma pe mine, nu se pune problema de psoriazis. am avut si eu problema asta cand eram mai mica. ma facusem de zicea mama ca am raie. happy tegumentul de la suprafata coatelor este foarte agresat si uscat. se vede negru datorita celulelor moarte care n-au reusit sa se desprinda. probabil ai si ceva crapaturi. incearca sa stai cu coatele in apa calda, cel putin 10 minute. dupa aceea, aplica o crema hidratanta pe coate (pielea sa fie uscata) si masezi pana se absoarbe. e bun si uleiul de masline. repeta operatiunea asta o data pe zi (cu crema poti da de cate ori pe zi simti nevoia). incearca si sa nu te mai freci cu coatele atat de tare de suprafete dure. (daca esti elev, nu pre ai cum sa eviti). important e sa iti hidratezi pielea. se va rezolva, garantez.
sper ca te-am ajutat. numai bine!

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu e ciudata intrebarea, am mai auzit asa ceva, du-te la un dermatolog si sigur iti va prescrie ceva cu care scapi de problema

| Oana92 a răspuns:

Tatal meu are aceiasi problema de cel putin 10 ani si nimeni nu stie cauza.

| mixxjim a răspuns:

Da-te cu ceva crema, o crema de galbenele sau o crema de maini pe care o folosesti sau o ai in casa, este o zona foarte solicitata, mai ales daca stai cu coatele pe banca/birou. Da-ti o perioada mai des, de 2-3 ori pe zi, dimineata, seara inainte de culcare si in timpul zilei daca poti si iti aduci aminte si musai dupa fiecare baie. Daca nu vezi nicio ameliorare dupa 2-3 saptamani mergi la un medic.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Hmmm, ar fi bine sa mergi la dermatolog! de obicei in zona cotului apare psoriazisul, care seamana cu ce descrii tu! este foarte greu de tratat, nu se vindeca si doar se amelioreaza! de aceea mergi la medic sa stii sigur! sper sa fie ceva mai usor si sa treaca repede!
happy

| Deni123 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un dermatolog, deoarece poate fi psoriazis.Stiu cum arata deoarece si sora mea are, acesta nu se poate vindeca doar iti dispare putin putin. Sper ca te-am ajutat happy

| MarianBlack a răspuns:

Du-te la doctorwinking

| MV_Miga_1996 a răspuns:

Dati cu mar.Si eu am problema asta de cand eram mica dar nu am bagat de seama dar acum fac chestia cu marul si chiar a mai trecut, si in genunchi merge chestia asta.