| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU,
Cred ca incep sa sufar de depresie,fiindca parul imi cade si mereu ma doare capul,incepe sa ma,, exteriorizeze". Si imi e frica, deoarece incep sa imi pierd talentul la scrisul creativ. Cred ca trebuie sa merg la psiholog si mi-e frica sa le spun asta parintilor mei. Faza este ca boala se agraveaza, incepe sa ma doara capul mult mai des, sunt mult mai slabita si toata ziua ma gandesc la depresia mea sau la problemele care au cauzat asta. Intr-o zi, chiar doamna diriginta m-a chemat in cancelarie sa ma intrebe ce-i cu mine, dupa ce am luat niste note mici. I-am spus ce mi se intampla, dar nu i-am spus de depresie, pentru ca nu vreau sa ma creada nebuna sau asa ceva. Ar fi minunat daca as lua legatura cu un psiholog on-line. Am doar 12 ani, asa ca nu prea vreau sa mi se agraveze asa-zisa boala, fiindca nu stiu inca daca sufar de asa ceva.
In principiu, am multe probleme si mereu ma gandesc la ele, nu am capacitatea sa fiu atenta, imi cade parul, ma doare foarte rau capul si ma simt destul de slabita, si mie foarte rusine sa le spun asta parintilor mei. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sonic2070 a răspuns:

E mai sigur sa mergi prima daca la medicul de famile, el iti va spune unde sa mergi si ce sa faci! Cat despre "mi-e rusine sa-i spun parintilor", Daca acuma ti-e rusine sa le spui ceva, in viitor ce faci? o sa ascunzi ori ce de ei? Trebuie sa inveti sa vorbesti cu ei ca si cu tine insuti. Nu trebuie sa iti fie rusine, poate ei iti vor da sfaturi si poate nu ai nimic. Stiu si eu,, mai bine vorbeste cu parintii. happy
Sanatate :*

| Unicubeii a răspuns (pentru Sonic2070):

Da, chestia e ca e destul de greu sa spui asta.

12 răspunsuri:
| giony54 a răspuns:

In primul rand nu ai depresie, depresia nu doare, ai o spondiloza cervicala, adica o inflamare a coloanei cervicale de la frig si in al doilea rand ai incredere in parinti pentru ca ei nu-ti vor raul si te va invata de bine.Boala ta se trateaza cu Triple Potency Lecithin 3/zi si Rhodiolin 3/zi timpde o luna.Nu au efect secundar pentru ca sunt naturiste 100% si le gasesti aici : www.mypurnutrition.com.Sa faci baie numai seara cand nu mai iesi afara si dupa ce usuci parul sa pui un prosop cald pe ceafa sub par.Parul cade din cauza lipsei de seleniu din alimentatie si din cauza stresului.

| SuntFataInPlm a răspuns (pentru giony54):

Depresia doare doar psihic. Dar doare mai rau decat fizic.

| LaviniaAC a răspuns:

Iti zic din experienta ca am avut momente cand nutritia m-a ajutat foarte mult sa depasesc momentele grele, cand ma simteam total lipsita de energie. Nu zic ca posibila depresie se va duce complet, dar te vor ajuta. Intra pe blogul meu la sectiunea de suplimente si arata-le si parintilor, poate iti vor gasi niste vitamine potrivite happy. Nu ezita sa ma contactezi acolo pentru recomandari suplimentare. De asemenea cauta pe internet bloguri de dezvoltare personala. Citeste de exemplu "stilul tau" de andreea papp, sau blogul lui Pera Novacovici "personalitate alfa". Ei chiar scriu lucruri care te vor incuraja sa depasesti depresia, iti vor dezvolta viziunea asupra vietii! Succes..si..tinem legatura! Lavinia.

| Unicubeii a răspuns (pentru LaviniaAC):

Multumesc, chiar am nevoie de astfel de lucruri.

| AndreeaDianaBiebs a răspuns:

Nu sunt doctor...dar cred ca ai cancer doamne fereste spune-le parintilor vorbeste cu ei si du-te la doctor! Nu vreau sa te sperii dar mna nu vreau sa pateasca nimeni nimic si e super grav cancerul...

| vangaelis a răspuns (pentru AndreeaDianaBiebs):

Nu esti doctor dar te joci cu supozitiile. Meriti multe șuturi in fund meriti pentru ca alimentezi negativ starea unui copil de 12 ani instabil emotional.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru AndreeaDianaBiebs):

Nu mai speria copilul, daca nu esti informata. Parul iti cade de la chimoterapie, nu de la cancer (singura forma de cancer care poate provoca caderea parului este cancerul de piele care este vizibil).
Parerea mea este ca nu suferi de depresie, ci esti foarte stresata. Ai sarit foarte repede la acest diagnostic, probabil fara sa stii ce anume este depresia. Cand ai depresie nu te mai gandesti ce a cauzat-o si nu iti este frica sa nu ai depresie. Cand ai depresie nu iti mai pasa de absolut nimic din jurul tau si nu iti mai pasa daca ai sau nu depresie.
Caderea parului este din cauza stresului. La fel si durerile de cap. Daca te gandesti foarte mult la lucrurile astea si la frica sa nu fi deprimata, te stresezi, iti creste tensiunea si vor aparea durerile de cap. Poti consulta un psiholog, insa mai degraba te-as sfatui sa mergi la un terapist care sa te invete anumite tehnici de relaxare.

| Unicubeii a răspuns (pentru AndreeaDianaBiebs):

Hmm, ia zi, daca vrei sa iti bati joc de mine, de ce ai mai venit? Stii ce zic eu despre oamenii ca tine, zic ca doar arati ca un om, dar in veci nu poti fi unul.

| Unicubeii a răspuns (pentru vangaelis):

Eu zic ca oamenii de genul Andreei doar arata ca oamenii normali, dar daca nu se schimba, nu vor ajunge niciodata oameni.

| Unicubeii a răspuns (pentru AndreeaDianaBiebs):

Si, vad ca scrii fara sa gandesti. Sora mea mai mica a avut cancer si a murit la 5 ani, daca iti arde de glume du-te la tine la taranoaia, ca aici traieste lumea civilizata.Ma intreb daca ai mai avea tupeu sa imi spui asta in fata. Iti spun din nou, ca sa tii minte, gandeste inainte sa scrii.

| vangaelis a răspuns (pentru Unicubeii):

Mai mult de stadiul parameci nu poate. Asta e, unii pot, altii raman amibe sau parameci cel mult.