| Pe_Viata_Anonim_1994 a întrebat:

Hei TPU.Cum fac să nu mai am parul spicuit si cleios? Am inceput sa fac baie aproape in fiecare seara pentru ca se face naspa.Il întind cu placa cam de 4 ori pe sapt.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Heavenonearth a răspuns:

Placa distruge părul tău.Inclusiv dacă esți și vopsită, e și mai rău.
Fă baie pe cap o dată la 2-3 zile, nu în fiecare zi.Foloseste un sampon normal sau de păr gras. După aia folosește pentru clătire apă și zeamă de lămâie (suc) și masezi părul și scalpul timp de 10 minute, și lași asa 5-6 minute fără masaj, să facă priză, apoi te clădesti din nou cu apă normală.Nu te usuci cu uscătorul de păr deloc, doar cu prosop uscat din bumbac și curat. Faci astea timp de 2 săptămâni.Intre timp,bagă în tine vitamina A, C, D, magneziu pentru regenerarea părului tău. Evită mâncăruri de tip fast food, uleioase ori cu multă grăsime în perioada tratamentului.Ahh..bea multă apă.

1 răspuns:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Tai partea arsa. Iti iei un sampon pentru par gras, eventual si o masca. Spalatul zilnic il agraveaza. Lasa naibii placa. Si mergi la medic.