| Laurentiujr a întrebat:

Hei TPU, de 3 zile, am probleme cu stomacul (am gastrită). Am ajuns de la 2 mese, să mănânc 4-5 mese pe zi. Am și crampe stomacale câteodată.

Am mai avut gastrită în ianuarie-februarie 2021 și săptămâna trecută, o mică repriză de gastrită (doar marți, pe 12.10. 2021).

Iau și un tratament, ce costă din 2 pastile...dar parcă nu se vede nimic. Ce să fac? Ofer funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am gastrita de peste 40 de ani si n-am murit. Cine mi-a descoperit boala era o doamna doctor ruda a mea. Mi-a spus sa tin minte niste regului: fara iute, fara condimente puternice, lamaie, otet etc. Apoi sa mananc numai ce-mi face bine. Astfel: eu ma feresc de castraveti dar mananc rosii. Sotia mea nu poate manca rosii dar poate manca castraveti. Am mai facut ceva care mi-a calmat simptomele: am luat doua pastile pe seara dintr-un inhibatoar de pompa de protoni (in cazul meu Gastrosidin dar nu cred ca se mai gaseste! Oricum sunt alte medicamente inlocuitoare), timp de trei saptamani. Am facut o saptamana pauza si apoi iar trei saptamani tratament. Astazi (dupa 16 ani) nu iau decat cand este nevoie. si in cazuri de urgenta dicarbocalm (care doar anihileaza acidul). Trebuie mers la un medic sa vada daca n-ai si Helicobacter Pylori.

Răspuns utilizator avertizat