| andreea567890123 a întrebat:

De cateva luni, ma gandesc la toate chestiile rele care mi s-au întâmplat non stop si tot imi fac scenarii si mai rele.
Adică, ma gândeam ca m-am întâlnit cu verișoara mea care are copil si brusc m-am gandit la un scenariu in care eu din greșeală ii rup gâtul bebelui si moare si de atunci numai la asta mă gândesc. Sau ca dorm noaptea si ca maine o sa ma trezesc fără aer sau paralizez.
Gândurile astea imi iau toată ziua, non stop ma gandesc la asa ceva,si la scoala, si acasa, si inainte de asta.
Vreau sa schimb asta, ajutor.

Tin sa va mentionez ca am fost victima bullyingului 1an continuu si dupa din cand in cand

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu senzatia., am fost preocupat mult timp cu ganduri de genu., ca ce rau as putea face altora., O sa treaca cu timpul gandurile.

| MaryMaria333 a răspuns:

Am fost si eu si inca sunt dar uitate si de la cine vin insultele. Nu cred ca un om cu scaun la cap ar face asta. Referitor la problema ta.....ai fost la psiholog? Ala te poate ajuta mai bine decat mine cred. Sfatul meu este sa iti cauti ocupatie intr-o activitate care iti place( jocuri pe tel, timp petrecut cu prieteni etc) in ceva in care sa iti distraga mintea in alta parte sa uiti de "filmele alea horror" pe care ti le faci. Dc nu incerci sa iti faci unul frumos, pozitiv? Prin scenariile tale mai mult rau iti faci, gandeste-te ca te poti controla si ca esti o persoana buna. Nu asculta ce zic altii ca ei nu stiu prin ce ai trecut. Toate cele bune

| MaryMaria333 a răspuns:

Daca iei aminte la ce spun eu vei vedea ca intr-un timp chiar f scurt vei uita. Si pe mine ma mai bantuie cateodata ganduri din alea dar daca ascult muzica imi trece pentru ca ma distragewinking

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta, este o tulburare psihica, trebuie evaluata de un psihiatru, acum pe vremea asta nu stiu ce vei face. eventual consult la telefon nu strica sa incerci, dar cu siguranta se poata trata medicamentos

| razvan34567 a răspuns:

O sa treaca o data cu timpul aceste lucruri dar ar trbi sa vorbesti cu un psiholog in acest sens pentru a putea vedea cauza acestor lucruri care pot confirma un caz de instabilitate emotionala sau un blocaj puternic emotinal care se manifesta prin astfel de ganduri spre acte de violenta juvenila dar asta doar in mintea ta asa ca ati recond ori un psihoșog ori un ăsihiatru bun care sa te ajute sa treci peste aceste faze daca simti ca nu mai poti rezista si nu ati poti reveni de unul singur si ai nevoie de un indrumator