| Alexia1208 a întrebat:

De câteva zile ma confrunt cu o problema, nici gravă dar nici de lăsat. Din cauza ca stau prea mult in fund la calculator, a început sa ma doară noada fundului sau osul coccis. Ideea e ca durerea datează de vreo 4-5 zile. In primele 2 zile ma durea puțin și am zis ca o sa îmi treacă, dar din ziua 3 a început sa doară puțin mai tare. E prima data când ma confrunt cu asta. La medic nu prea vreau sa merg data fiind situația de afara. Dacă îmi administrez un unguent local? Sau sa iau un ibuprofen? Mulțumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da, poti sa iei tot ce ai zis acolo, dar nu asta este solutia.

Solutia ar fi sa nu mai stai asa de mult la calculator. Ar trebui sa iei o pauza la fiecare 50 de minute. Sau daca ai chiar asa de multa treaba, sa zicem si la 1 ora jumatate.
10 minute, doar 10 minute iti cer sa te ridici de pe scaun si sa mergi oriunde vrei tu sa mergi, chiar si daca stai in picioare. Fa putina miscare, relaxeaza-ti si ochii (20 de secunde in departare, 20 in apropiere) si apoi poti sa te intorci.

Legat de durere, o sa treaca probabi, nu poti sa ii spui cuiva sa iti faca un masaj in acea zona? Dar ca solutie ar fi sa te intinzi putin, sa stai relaxata si eventual sa dai cu un unguent local sau poti sa iei si Nurofen Forte (dar gel presupun ca este mai bun).

Multa sanatate si o zi frumoasa! ^_^

| Alexia1208 explică (pentru DoarBogdan):

Mersi! Stau mult la calculator pentru ca am ore online, iau pauza mereu, chiar și in timpul orelor ma ridic și tot ma doare. O sa încerc sa dau cu un unguent și sa iau un antiinflamator

| DoarBogdan a răspuns (pentru Alexia1208):

Asa sa faci. Nu uita sa te intinzi. Si eu am problema asta sad

| Andreimau a răspuns (pentru Alexia1208):

Cred ca am aceeasi problema, cum ai scapat?

| Andreimau a răspuns (pentru DoarBogdan):

Cum ai reusit sa scapi, cred ca am aceeasi problema

| DoarBogdan a răspuns (pentru Andreimau):

Probabil am incercat sa ma relaxez mai mult. Cum am scris si in raspunsul de mai sus.
Pauzele sunt indicate. Si stai perioada asta mai mult prin pat si incearca sa te plimbi mai mult.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pune ceva moale sub fund. Cu creme nu rezolvi.

| sierra1 a răspuns:

"stau prea mult in fund la calculator, a început sa ma doară noada fundului"

cred că ar trebui dă umbli la cauze

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu medicamente nu rezolvi problema mecanică. Stai prea mult pe scaun și ai mușchii fesieri slabi. Astfel te sprijini cu coccisul, coada, pe scaunul tare. Pune o pernă sub șezut.

| zilog a răspuns:

Mă bucur că te doare asta înseamnă că organismul îți dă semne că nu mai suportă modul tău de viață ne sănătos! Așa ca pune mâna și fă și tu ceva mișcare sport
Lasă Cola si berea șî mâncarea nu mai turna în tine atâta mâncare!
Gata azi bei doar apă!
mâine mănânci doar salată! îți este foame iei niște salată roșii varză ceapă verde pătrunjel ridichi furnze de ustoroi verde roșii și le toci stoci peste ele puțină zeamă de lămâie pui 1 lingură de ulei de măsline un praf de sare un praf de piper și amesteci bine apoi mănânci
când îțî e foame bagi să se umple stomacu
asta timp de 2 zile
apoi poți să începi să mănânci mâncare de regim
de exemplu orez fiert cu pui in el fara chimicale
si bagi sport
mereu trebuie sa mananci o gramada de salata sa iti umple burta
Incerca sa mananci si bucati de sfeclă roșie are fier mult da energie
bea si niste suc de grepruit
ia un suc natural de mere la 3 litri la cutie 25 lei

Ce să îți zic de cât sucuri carbogazoase stoarce si tu niste portocale si fa-ti o sitronada ceva de genul asta

gata cu dulcurile de ce torni in tine o cutie intreagă de ciocotof si inca o sticlă de 2 litri de cola!?

Trezeștete că o să îti crape inima nu numai fundul!

| Alexia1208 explică (pentru zilog):

Fac sport zilnic și mănânc sănătos. Nu cred ca e cazul sa judeci modul meu de viața ci sa răspunzi stric la întrebare. De hate toți suntem buni

| Dandinelle a răspuns:

Găsești și pe net chiar cam cum ar trebui să-ți fie pozitia de stat la calculator: cat de înalt sa fie biroul și scaunul astfel încât să poți testa fără probleme și să stai cu spatele drept natural. Caută și exerciții pentru statul prelungit pe scaun. Nu te ajuta cu nimic să iei o pastiluta să treacă durerea momentan când trebuie sa rezolvi de la sursa.