| madducu a întrebat:

Hei, TPU.De ce cand ma trezesc am ochii umflati, cearcane si oricine ma vede ma intreaba:"dar de ce ai plans?"! Si m-am saturat sa le zic ca "nu am plans, asa sunt ochii mei dimineata!". Nu mai suport chestia aceasta. Poate unii dintre voi vor crede ca e un moft dar nu esadAm ajuns sa ma cert cu oricine ma intreaba "de ce ai plans?" si nu mai suport.
Si acum, mai nou, am ochii rosii si in timpul zilei, ca si cum as fi plans.Inainte nu erau rosii in timpul zilei ci doar dimineata.Nu stiu ce s-a intamplat de cateva zile. Pur si simplu nu mai vreau sa ies din casasad.
Ce sa fac? La oftalmolog nu ma pot duce deocamdata deoarece familia mea are probleme financiare si nu-mi permit.Am 17 ani si sunt fatawinking
Va rog, ceva sfaturi.
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca aveti probleme cu cearcanele, vi se pare ca pungile de sub ochi sunt insuportabile sau aveti impresia ca tot timpul ochii dumneavoastra sunt umflati, nu va panicati. Aveti la indemana niste remedii absolut naturale pe care merita sa le incercati.

Pentru ochii umflati, comprese reci

Umeziti cu apa rece o compresa de tifon sau bumbac si aplicati-o pe ochi. De asemenea, puteti aplica rondele de castravete scos de la frigider. Efectele benefice ale acestei legume nu sunt o inventie, avand legatura mai ales cu hidratarea pe care o ofera (se stie despre castravete ca este une dintre legumele cele mai bogate in apa). O alta tehnica, cu efecte la fel de tonifiante, este aplicarea in zona ochiului a unui cub de gheata invelit intr-o tesatura curata.

Pentru cearcane si ochi obositi, hidratati

Dupa ce ati terminat cu compresele reci, stergeti bine ochii si aplicati in jurul lor o crema cu actiune hidratanta. Daca aveti o crema speciala anti-cearcane, acum este momentul sa intre in actiune.

Pentru pungile sub ochi, masati

Multe dintre noi se confrunta cu aceasta problema, una dintre cele mai vizibile si mai inestetice. Daca aveti ochi umflati si pungi sub ei, masati cu delicatete conturul ochiului cu varfurile degetelor. Incepeti de la coltul interior al ochiului, miscandu-va inspre exterior. Apoi neteziti incetisor pielea din zona, sprijinindu-va cu degetele din punct in punct.

Leac babesc cu musetel

Puteti sa aplicati musetel in zona ochilor (poate fi folosit si cel din comert, pentru ceai). Lasati musetelul sa se infuzeze cateva minute apoi permiteti-i sa se raceasca inainte de a aplica saculetul pe ochi.

In legatura cu machiajul...

Evitati eye-linerul si creionul dermatograf. In general, nu este indicat sa va machiati prea mult. Daca aveti un corector anti-cearcane, acesta trebuie sa fie de o nuanta numai putin mai deschisa decat fondul de ten pe care il folositi.

Si nu uitati...

Profitati de orice moment pentru a va odihni si a va relaxa. Consumati suficienta apa, mancati alimente usoare si mai putin produse animaliere si grase. Consumati multe fructe si legume proaspete si renuntati la tutun si la alcool. Si nu uitati: exercitiile fizice va pot ajuta mai mult decat credeti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca in timpul verii cearcanele si ochii umflati nu prea ne-au oferit batai de cap, poate si datorita faptului ca vara suntem mai relaxate, zilele sunt mai lungi, concediile exotice ne imbata cu energie, o data cu aparitia zilelor ploioase si umede de toamna incepe sa ne fie si un pic teama sa ne privim in oglinda. "Arati obosita"... of, aceste doua groaznice cuvinte care descriu cearcanele si pungile inestetice de sub ochi, aparute din cauza alergiilor, genelor, retentiei de apa, toxinelor, hormonilor etc. Dar, oricum ar aparea trebuie sa gasim noi ac de cojocul lor, nu-i asa?

PREVENIREA
• O dieta sanatoasa si echilibrata este cheia si, mai nou, am obtinut o informatie valoroasa, care, cel putin in cazul meu, a functionat: consumul a doua fructe de kiwi pe zi poate ajuta la minimizarea pungilor de sub ochi.

• Muuuulta apa! Da, si eu m-am cam saturat de aceasta expresie care, desi a devenit un cliseu, este cat se poate de adevarata. Apa ajuta la eliminarea toxinelor si reduce, in acelasi timp, retentia de apa. Incearca sa bei cat mai putina cafea, aceasta este un stimulent al retentiei de apa.
• Fara sare! Bine, bine, o sa-mi spuneti, nu poti trai chiar fara pic de sare. Ba da, iti poti lua sarea din alimentele care au deja sare, precum branza, mezelurile, iaurtul fara sa mai adaugi si tu. Incearca sa reunti la sare pusa in mancare o saptamana si vei observa diferenta. Bineinteles ca nu trebuie sa renunti definitiv la sare, trebuie doar sa incerci sa reduci cat poti de mult consumul si sa retii ca organismul unui adult are nevoie de numai 6g de sare pe zi pentru a functiona in conditii optime.

REMEDII NATURALE

• Pune in zona de sub ochi tampoane de vata inmuiate in lapte pentru 2-3 minute. Acidul lactic ajuta la reducerea inflamatiilor si curata zonele intunecate.
• Baga la frigider doua linguri peste noapte. Dimineata pune-le pe ochi si mentine-le acolo pana se incalzesc. Acest efort va avea efecte vizibile dupa doua saptamani.

• Taie o bucata mica de cartof in felii. Pune cate o felie sub ochi si lasa sa actioneze timp de 20 de minute.
• Inmoaie doua felii de castravete mai groase in suc de lamaie pentru 5 minute. Pune feliile pe ochi si lasa-le sa actioneze pentru 10-15 minute.

• Fierbe doua cesti de apa, adauga 4 linguri de flori de musetel si 2 linguri de lavanda. Lasa sa se raceasca. Inmoaie in ceai tampoane de vata si pune-le pe pungile de sub ochi. Lasa -le sa actioneze 10-15 minute. Procedeaza asa in fiecare zi.
• Fisticul este cel mai eficient tratament impotriva pungilor negre de sub ochi. Reteta provenita din India spune ca trebuie sa pisezi bine cateva boabe de fistic cu o lingura de lapte si apoi sa aplici sub ochi si sa lasi sa actioneze timp de jumatate de ora.