| anonim_4396 a întrebat:

De ceva vreme incoace am observat ca stau cocosat si nu imi place.
Motivele ar fi unele simple:de fiecare data cand merg undeva sau la magazin merg cu "capul in pamant" cum s-ar spune.Si tot de curand am inceput sa ma joc cu kendama care ma face sa stau cocosat.

Imi puteti da niste sfaturi va rog?
Mentionez ca sunt inalt si slab!
Dau funda pentru cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Corecteaza-ti postura, incearca sa stai mai drept, capul sus. Deja stii unde greseti, trebuie doar sa corectezi asta. Poti sa incepi sa faci si kinetoterapie, exercitii chiar eventual un corset... Dar prima data incepe cu corectarea posturii si eventual exercitii.

| Jem65 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Ce fel de exercitii?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Jem65):

Cele recomandate de kinetoterapeut in functie de gradul cifozei si multi alti factori, nu as putea sa-ti spun, doar un kinetoterapet poate sa-ti spuna dupa ce te vede si ii duci un diagnostic de la un ortoped.

| UnuCuSapca a răspuns:

Huh! Si eu sunt înalt si slab si am aceeasi problema. Daca chiar te deranjează mergi la medicul de familie sa-ti dea o trimitere la kinetoterapeut. Asa fac si eu si mai am si masaj. Uite cum sta, esti ceva gen ca la sala unde faci exercitii pentru indreptarea coloanei....cam 1h pe zi. Durează 2saptamani fără sambata si duminica cam de 2 ori pe an. Mult noroc. Of! Era sa uit, e gratis happy