| watttt a întrebat:

Hei TPU, de o vreme îmi cade mult par gen foarte mult și deja încep sa ma îngrijorez ca poate rămân fără. Imi cade mult mai ales după ce ma spăl pe cap, o fi de la șampon?(head & shoulders) țin sa menționez ca sunt decolorat și după un timp m-am vopsit cu mov și albastru de la farmacie. Pana atunci nu îmi cădea parul mai deloc, dar după ce am folosit vopselele alea de la farmacie a început sa-mi cada foarte mult. Sfaturi? Am tot auzit rețete cu ulei de ricin, gălbenuș de ou și vitamina A, sunt bune de ceva? Dacă da, spuneți va rog cam cât ulei ar trebui sa pun și vitamina A, mulțumesc mult! Și fără chestia aia cu stresul va rog laughing Am auzit o de o grămadă de ori.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu vă panicați! Spuneți că ați folosit de la farmacie vopsea de păr! Mai aveți cutiile? Pentru problema dumneavoastră trebuie să mergeți la un dermatolog pentru o serie de analize medicale. Nu trebuie să vă vopsiți în perioada următoare.
Ca șampon v-aș recomanda ce folosesc eu cu rezultate bune, Gerovital Tratament Expert, șampon anticădere. Gerocosen Capilar+ șampon-tratament împotriva căderii părului
Dar, repet în perioada următoare nu vă mai vopsiți, mergeți și la un dermatolog. Iar, când veți relua a vă vopsi, încercați produse românești de la firma Farmec.

| Teo29 a răspuns:

Buna,

In primul rand opreste-te din a-ti vopsi parul asa de capul tau, adica o buna perioada de timp nu il mai vopsi deloc ca sa nu ramai cheala definitiv.

2. Cumpara-ti sapun moale de la Hofigal, spala-te cu el la 2 zile pe cap, ulterior tot de la Hofigal cumpara-ti Chelstop ( ai instructiunile pe spatele flaconului) si tine-te de acest tratament minim 6 luni.

Ai sa vezi rezultate importante.

Pe viitor, dupa ce ai sa-ti revii cu chelitul, incearca sa cumperi produse pentru par mai naturale, sau daca nu sa iei de la saloanele de coafura de renume din zona ta ca ei au produse originale macar. ( ceri si sfat cum sa le folosesti corect ).

Daca persista cu cazutul parului, mergi la un dermatolog bun pe viitor.

Multa sanatate!

( Nu mai folosi alt sampon sau alte lotiuni pentru par, deloc, in afara sapunului moale care e fantastic! )

| bbueruza2 a răspuns:

Cica e normal sa iti cada parul, care nu cade ci de fapt se rupe si cheala nu ramai. lol
Ce ti-ai luat tu de la farmacie e vopsea sau e ceva gen violet esential? S-ar putea sa fie si de la vopsea dar daca nu simti arsura sau ai ceva reactii alergice vizibile si te simti bine nu cred ca este necesar sa mergi la medic cum zicea Romeo.
Sunt tot felul de samponuri gen, nu pot sa iti recomand pentru ca nu am folosit dar presupun ca te poti documenta pe net, sa iti intrebi prietenii, rudele sau chiar mama daca nu poti sa mergi la o farmacie.
Iar cat despre retetele despre care ai auzit le poti incerca, sa tii tratament de cateva saptamani si sa vezi daca se schimba ceva. Nu are ce sa iti faca rau.