| Bettybat a întrebat:

Hei TPU,
Deci in general eu nu prea fac sport iar acum 3-4 saptamani la sport am facut diverse exercitii de alergare (am alergat foarte mult) si dupa cam timp de o saptamana ma dureau gambele groaznic, la inceput am crezut ca e vorba de o simpla febra musculara care in timp s-a mai ameliorat si urmatoarea saptamana am incercat sa alerg iar la sport si m-a apucat iar durerea si am luat pauza. Dupa cateva zile pot sa zic ca durerea mi se ameliorase complet. Si din nou cand am avut iar sport am reusit sa alerg normal, iar la sfarsitul orei din nou m-a apucat o durere groaznica de gambe, de abia puteam sa merg, iar cand apasam pe os ma durea si mai rau. Acum a trecut iar o saptamana si incontinuu ma dor gambele, nu mai pot sa alerg din cauza durerii si chiar si cand stau in genunchi ma doare. Mentionez ca atunci cand apas pe os se simte mai tare durerea. Chiar nu stiu ce ar putea sa fie, am folosit si crema clafen si tot nu trece durerea. Nu stiu daca ar fi vorba de vreo intindere sau ruptura de muschi fiindca deja tine prea mult durerea, chiar nu stiu ce sa mai fac... Zona nu este umflata sau rosie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Cel mai simplu mod de a afla ceva este sa consulti un specialist.

| dinaprilie a răspuns:

Nu este nici macar o intindere sa nu mai zic de ruptura ( te/ai fi kk pe tine de durere ). Daca ai posibilitatea incearca niste ibuprofen pastile sau crema..si mai asteapta. Poti sa mai faci exercitii dar mai usoare. Cati ani ai de curiozitate? Fata/baiat?