| Jem65 a întrebat:

Deci, ma confrunt cu o problema care a inceput sa ma ingrijoreze destul de tare!
Intr-o seara iesisem afara cu niste prieteni si la un moment dat niste fete de acolo luasera niste pizza! Am mancat cateva felii si dupa am stat la o vorba linistiti! Eram si cu iubita mea care statea langa niste baieti si ma facuse gelos si ma enervasem putin si incepusem sa ma simt putin stresat, in fine nu stiu sigur daca de la asta este neaparat! Ma asezasem langa ea si pur si simplu pierdusem controlul cu corpul, cu realitatea...practic avusesem o stare de lesin, simteam ca innebunesc!
Ma dusesem acasa si vomitasem tot si ma bagasem la somn!
A doua zi i-am zis mamei ce mi s-a intamplat si mi-a zis ca e fierea si mi se facuse rau de la pizza! In fine, luasem cateva pastile pentru digestie, luasem si magneziu pana atunci!
Am crezut si ca aveam lipsa de calciu si luasem si calciu dar nimic!
Tot am aceste stari, ma gandesc mereu si chiar ma simt de parca as fi nereal, nu pot sa ma concentrez, intru intr-o stare in care nu ma simt deloc bine si mai mereu prietenii ma intreaba ce am, ma gandesc mereu ca am o problema foarte mare si sunt pe cale sa innebunesc! Sunt si o persoana care a adoptat o gandire negativa si am inceput sa ma gandesc prea mult cam la orice si de cateva luni, nu am mai avut 8 ore de somn, ce-i drept am dar adunate!
M-am lungit foarte mult, dar am vrut sa detaliez aceste stari pe care le am.....nu pot sa ma concentrez, tot am in cap ca ma simt nereal pentru ca tot imi zic asta.Dar eu cred ca e din cauza ca de atunci din seara aia parca tot am o durere de cap, in ultimele 2 zile simteam cum ma apasa ceva in centrul capului si ma simt ametit in unele momente si momente in care am stari de lesin, dar nu lesin din acela sa cad jos din picioare, ci pur si simplu parca imi pierd consiinta si parca aud asa distorsionat, nu stiu cum sa va explic, dar de scurta durata.
Desi, atunci cand stau in pat si nu ma gandesc la nimic, nu am aceste stari, totusi cand ma ridic in picioare mereu imi zic, "vai iar ma simt de parca nu as fi real! Vai ca iar nu pot sa ma concetrez" si tot felul de ganduri din acestea, adica ma gandesc la simptome, dar faza e ca atunci cand ma simt bine si nu ma gandesc la ele imi apare acea stare de lesin de care v-am zis si celelalte simptome si atunci cand imi mai apar aceste simptome ma panichez si ma simt stresat!
Chiar in seara asta am iesit afara, ma simteam de parca nu sunt real, nu puteam sa ma concentrez, eram confuz si simteam cum ma lua cu lesin si simteam cum mainile si picioarele imi amortesc, iar la palme aveam furnicaturi!
In fine, intrebarea mea nu e care e cauza sau de la ce, pentru ca stiu ca poate ma simt si asa si din cauza gandirii mele negative si sunt si putin anxios, dar intrebarea mea e:
Unde ar trebui sa ma duc ca sa vad ce am? Ce ar trebui sa fac?
Pentru ca nu stiu daca la medicul de la familie as rezolva ceva!
Va rog sa imi dati un raspuns concret!
Si va rog nu imi dati raspunsuri de genul sa dramatizati atata de tare, intelegeti voi!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
26 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebuii sa vezi un psihiatru, pentru ca tu-ti creezi singuri atacuri de panica si stari de lesin, prin autosugestie.
Tot ce ai descris tu aici, se numeste "atac de panica"!

| Jem65 explică (pentru Violleta2022):

E o diferenta intre atac de panica si atac de anxietate!
Nu e ceea ce spui tu cu atacul de panica!

| Sophieka a răspuns:

Buna,

In primul rand ar trebui sa te ocupi de tine, sa lasi putin iesitul seara tarziu, sa te odihnesti, sa lasi fumatul / alcoolul in cazul in care consumi, sa incepi sa mananci mai sanatos si fara dulciuri, fara zahar.
Pe Youtube gasesti o gama larga de meditatii... Meditatii de linistire a corpului, meditatii pentru adormire, relaxare, vindecare s-a.m.d. Tu doar scrie pe Youtube ce doresti si cauta o meditatie pe care sa o simti pe placul tau.
Legat de gelozie ai putea sa ii spui prietenei tale ce te deranjeaza si ce iti doresti, si sa accepti ideea ca ea nu iti apartine si nici tu ei, sunteti doua persoane care isi doresc sa traiasca impreuna dar nu merita sa iti faci rau pentru un atasament.
Mai putin internet, mai putin timp irosit a proasta, mai putin mancat aiurea si mai mult timp cu tine si pentru odihna. Corpul tau comunica cu tine, deci ajuta-l sa se refaca si sa iti fie bine.
P.S terapeuti / psihologi sunt si online cu o gramada de emisiuni, videoclipuri gratuite tot pe youtube...Cine vrea gaseste.

Succes si numai bine!

| Jem65 explică (pentru Sophieka):

Deja fac asta, urmaresc video-urile Mariei Nicolau, si fac si o meditatie de a ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La medicul de familie, îți va face o trimitere unde ai nevoie. Probabil o să înceapă cu un set de analize.

Cât timp petreci în fața telefonului mobil sau al gadget-urilor? Și cât timp petreci zilnic afară?

Ceea ce întâmpini acum sună exact cu psihoza sau efectul tulburării de personalitate. Apare frecvent în ultimul timp la tineri, este de fapt rezultatul izolării aș spune, sau principalul efect al izolării. Practic refuzi inconștient sau conștient să te adaptezi anumitor situații. Voi o numiți "overthinking", gândurile alea care vin cu miile și vă inundă subconștientul.

| Jem65 explică (pentru anonim_4396):

Petrec destul de mult timp in fata telefonului, laptopului etc
Si ce solutii as avea in acest caz?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jem65):

Să nu mai petreci atât de mult timp în subconștientul tău. Uneori este benefic, alteori poate avea efecte dezastruase, precum apariția fobiilor sau demenței.

Focusează-te pe lucrurile mai importante din viața ta, pentru că sigur ai. Problemele de concentrare, să știi, sunt nunai limitări impuse de către tine.

Cu cât crezi tu că există o problemă, cu atât favorezi apariția unei probleme.

| Jem65 explică (pentru anonim_4396):

Eu si meditez de ceva vreme, dar mereu cad prada acestei gandiri negative!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jem65):

Nu trebuie să te lași influențat. Și dacă aceste gânduri sunt efectul prieteniilor tale, consideră să-ți faci prieteni noi.

| Bruno92 a răspuns:

La psihiatrie, e din cauza anxietății, astea sunt ghost simptoms cauzate de anxietate cu elemente de depersonalizare și derealizare

| Jem65 explică (pentru Bruno92):

Nu am bani de un psihoterapeut! Ce as putea face in schimb?

| Bruno92 a răspuns (pentru Jem65):

Să îți schimbi fluxul mental

| Jem65 explică (pentru Bruno92):

Si ce fac atunci cand am acele stari de lesin de care am zis?
Pentru ca nu cred neaparat acum ca e neaparat de la anxietate!

| Bruno92 a răspuns (pentru Jem65):

In ce situații ai stări de leșin?

| Bruno92 a răspuns (pentru Jem65):

Ba da este de la anxietate depersonalizarea și derealizarea + episod psihotic

| Jem65 explică (pentru Bruno92):

Si din nou, cum vindec aceste stari si ganduri?

| Jem65 explică (pentru Bruno92):

De obicei cand ma simt stresat si imi vin gandurile astea

| Bruno92 a răspuns (pentru Jem65):

Cu tratament, altfel se va agrava croniciza.

| Bruno92 a răspuns (pentru Jem65):

Stresul amplifica anxietatea și episodul psihotic. Sportul te poate ajuta foarte mult, exercitii fizice făcute zilnic și să dormi mai devreme de ora 23:00

| Jem65 explică (pentru Bruno92):

Refuz sa iau pastile de anxietate, nu ajuta cu nimic

| Bruno92 a răspuns (pentru Jem65):

Atunci mergi la un psiholog, psihoterapeut, poate ai și in școală și r gratis. Nu ajuta fiindcă ți s-a dat un tip de tratament care nu de pliază pe anxietatea ta z trebuie schimbat tratamentul cu alt anxiolitic. Trebuie sa ieși cat mai des afara, dacă simți că pierzi contactul cu realitatea e episod psihotic, la al treilea /patrulea de cronicizează adică psihoza. Schimba psihiatrulwinking fa sport ajuta foarte mult neurotransmitatorii sa elibereze hormonuk fericirii serotonina, dopamina, atenuează stresul, anxietatea, depresia, etc. deci psihoterapie și sport făcut regulat și să te culci mai devreme

| Jem65 explică (pentru Bruno92):

Chiar nu imi pot permite un psihiatru, dar stiu ca schimbarea e la mine, pentru ca eu m-am adus in situatia asta

| Bruno92 a răspuns (pentru Jem65):

Trebuie reautoeducat tiparul gândirii, din cauza gândurilor ai atâtea probleme.

| Bruno92 a răspuns (pentru Jem65):

Nu tu ești de vina ci predispoziția, vulnerabilitatea genetica.

| Jem65 explică (pentru Bruno92):

Am citit cartea "Antreneaza-ti Creierul" de Joe Dispenza si zicea ca aceasta vulnerabilitate este de 50% si ca, daca ne lesam de aceste programe genetice vom deveni ca ele.

| MValentin a răspuns:

Ai atac de panică vorbeste cu un psihoterapeut sau foloseste aplicatia Ada.