| gomen a întrebat:

Deci, va rog din tot sufletul sa ma ajutati sad De aproximativ o săptămână simțeam ceva care ma deranja sub ureche. Am crezut ca este din nou un dop de cerumen, ca am mai avut. Si astăzi, l-am intrebat pe domn diriginte, care este profesor de biologie de foarte mult timp, ce as putea avea. Am stat de vorba cu el, si mi-a spus ca are ceva legatura cu osul mastoidian si a făcut o fata din aia gen poker face ( straight face ) si nu a mai zis nimic si a plecat. Acum, nici bine nu am ajuns acasa, am căutat pe net despre ce e vorba. Si m-am speriat tare pentru ca spunea ceva de operatie. Îmi vine sa plâng. Si pana ia mama banii sa mergem, ca eu locuiesc la tara. As putea sa iau macar ceva medicamente? Nu vreau sa ma operez. Mi-e frica rău. Îmi vine sa plâng...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rofesor de biologie nu e medic si nu isi poate da cu parerea in probleme medicale. De aceea a facut acea fata, fiindca l-ai intrebat ceva complet fara legatura cu ceea ce stie el si nu avea raspuns (banuiesc ca tot asa ar fi aratat daca il intrebai o problema de drept comercial).
Foarte foarte rar problemele de mastoida se opereaza, poate maxim 1% din cazuri. Asta daca ai intr-adevar o problema la mastoida si nu ai o banala otita.
Asadar, nu ai absolut nici un motiv sa plangi si nici sa iei vreun tratament. Mergi pur si simplu la medicul tau de familie (el trebuie sa se gaseasca in localitatea ta de domiciliu, iar consultatia este gratuita).

| gomen explică (pentru Brigaela):

Nu am avut niciodată otita (am 13 ani). Si ultima oara când am fost la ORL (cred ca acum o săptămână sau doua) mi-a spus ca nu am otita, aveam doar dop de cerumen si mi-a făcut spalaturi, dar nici după acel dop nu aveam nimic. Iar daca as avea otită, aceasta ar durea?

| Brigaela a răspuns (pentru gomen):

Nu obligatoriu, o otita externapoate fi nedureroasa.
Nu ai cum sa te diagnostichezi singur, ai doar 13 ani si nici un fel de cunostinte medicale, nu te incapatana aiurea, o sa te sperii inutil.

| gomen explică (pentru Brigaela):

Maine ma duc la ORL. Sper sa n-am nimic grav si sa ma fac bine. Mulțumesc pentru sfaturi, m-am cam liniștit.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic si nu te mai speria. Poate fi si un simplu cos.

| darrio2007 a răspuns:

Nu trebuie sa disperi din asta. Nu este ceva din care sa te sperii. Un control la medic ar fi binevenit.