| andreea567890123 a întrebat:

Eu am sora mai mica cu un an si aceasta este grasă, iar eu sunt normală la corp. Parintii tot imi zic ca ea este mai robustă, adică ar avea oasele mai mari. Dar cand eram mica, eu eram aia mai plinuta si ea mai slaba si arata bine, normal adicăhappy

Ambele avem 1, 60. Numai ca eu am 1, 60si 55de kg si ea are 1, 60 si 67de kg.

Chiar e mai robustă decat mine sau doar asa pare la oamenii mai grași, par mai solizi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

E grasunica la 1.60 si 67 kgwinking cu siguranta nu are 75 cm in talie laughing
Robust inseamna puternic si rezistent, gen o femeie inalta si sportivawinking

| andreea567890123 explică (pentru alina2k18):

Are 100 cm in talie, eu am 72

| alina2k18 a răspuns (pentru andreea567890123):

Sa dea jos ca nu e bine si e mult pentru femei in general darmite pentru o adolescenta si e pacat, la 25-30ani o sa fie si mai mare.
Nu zice nimeni sa aiba 60 in talie ca nu toate avem conformatia de 60 cmwinking dar sub 75cm e bine sa ne mentinem, ca in talie daca ne-o ingrosam e vorba de grasimioara 100%, pielea pe acolo are 2- 2.5mm, atat laughing in rest e grasime subcutanata sub stratul de piele cum ar veni si nah sta pe organe.

| MadRaven a răspuns:

Ce vârstă are sora ta?
Mulți bagă scuza asta cu "am oasele grele/groase" ca să își explice greutatea dar se cam mint singuri. Cel mai sigur este vorba de țesut adipos, asta o face robustă și probabil trebuie să slăbească pentru că are un IMC de 26, 17 care o clasifică drept supraponderală. Bineînțeles că nu ne putem lua totuși doar după IMC, contează foarte mult circumferința taliei și a șoldurilor, greutatea ridicată ar putea fi dată de o masă musculară pronunțată dar dacă o descrii drept "robustă" mă îndoiesc că de asta este vorba.

| andreea567890123 explică (pentru MadRaven):

Eu am 16, ea are 15

| MadRaven a răspuns (pentru andreea567890123):

În cazul ăsta este încă în proces de creștere și dezvoltare și s-ar putea ca de aici să i se tragă surplusul de greutate, poate urmează să se mai înalțe și atunci o să se echilibreze statusul ponderal.
Aici depinde și ce regim zilnic are, nu-mi pot da precis cu părerea având în vedere că în afară de sex, vârstă, înălțime și greutate nu știu nimic.
Eu zic că atât timp cât face zilnic măcar 15 minute mișcare și mănâncă cât de cât echilibrat, surplusul se poate datora creșterii. Totuși, dacă nu face mișcare, dacă regimul ei alimentar e departe de a fi adecvat și dacă are tendința de a câștiga în greutate de la o lună la alta înseamnă că nu e vorba de procesul de creștere ci strict de stilul ei de viață. În cazul al doilea aș interveni cu un nutriționist și nu cu diete găsite pe net pentru că se află încă la o vârstă la care este încă în dezvoltare și o dietă trebuie gândită cu atenție