| anonim_4396 a întrebat:

Eu am un caine bichon maltese in varsta de 3 luni si ieri ma mușcat de deget.
Nu ma mușcat rau dar mi-a dat sângele.
Eu m-am dus si m-am spălat si m-am dat cu crema de galbenele.
Credeti ca mi-a dat cumva tetabod sau rabie?
El câteodată dintr-o dată începe si aleargă in cerc si pare ca e fericit credeti ca are rabie daca face asa?
Credeti ca mi-a dat ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Un catel de 3 luni nu are de unde sa primeasca rabie, fiindca nu cred ca a avut contact cu alti animali de la care s-o primeasca.
O rana care sangereaza se spala bine cu apa rece si sapun, iar dupa stergere se dezinfecteaza cu ce ai la indemana: spirt (sanitar, palinca sau vodca), iod (tinctura sau betadina) sau pur si simplu supt si scuipat, dupa care se linge (cel mai bun dezinfectant natural e SALIVA! ).
Daca sangerarea este puternica, atunci se poate pune apa oxigenata care opreste sangerarea si dezinfecteaza rana.
Daca e rana foarte mare (peste 3 cm) se merge la medic pentru curatire si pansare.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Cred ca are 1 mm...laughing))
E decat un punct.Si nu e adânc.
Nu a curs mult sânge.
Putin.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Vaaaaaaai! laughing
Vei muri! SIGUR! big grin

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Mergi la medicul veterinar, de unde să știm noi.

| Donsavas a răspuns:

Nu ti face griji! Daca avea una dintre boli, turba, paraliza sau murea.

| Nonameagain a răspuns:

Are 3 luni, e inca un copil jucaus. Nici nu stie sa-si controleze muscaturile.
Daca ai temeri, mergi la medic.
In caz de rani deschise, nu mai folosi creme. Mai rau faci. Dar sa ai mereu un dezinfectant. Nu e rau sa ai in casa apa oxigenata (dezinfecteaza si opreste sangerarea), dar si rivanol (dezinfecteaza si vindeca).

| GabyT10 a răspuns:

Dezinfecteaza locul unde te-a muscat si stai linistit nu patesti nimic happy

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns:

Daca are vaccinurile la zi nu ar trebui sa te ingrijorezi. Daca locul /muscatura s-a umflat /tumefiat, ar trebui sa mergi sa iti faci antitetanos.