| divant a întrebat:

Exista vreo modalitate să scapi de durerea de masea/dinte/dinti fara sa mergi undeva. Sa scapi de durere acasa.
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Elide a răspuns:

Poți lua antinevralgic sau Nurofen forte ca sa scapi pe moment, dar daca ai făcut infecție acolo și te la dentist că nu vei scăpa

| Justme111 a răspuns:

Nu. Durerea o poti calma cu pastile, pentru moment, dar durerea tot revine deoarece dintele tau nu e sănătos si trebuie reparat. Ai grija sa nu stai in curent deoarece se va amplifica durerea. Du-te la un medic stomatolog si rezolva-ti problema pana nu e prea tarziu si iti poti pierde dintele. Fii tare!

| Ryss a răspuns:

Nu.
Maseaua te doare fiindca are o problemă.
O durere de măsea nu e la fel ca cea de cap.
Te va durea chiar şi o sută de ani, dacă nu scapi de ea.
Ai putea să te dai cu spray care sa te amorțească, dar cănd va trece te va lua iar.

Du-te cât de repede poți la dentist, altfel caria ajunge la nerv şi ori trebuie scos dintele ori nervu'. Şi, crede-mă, doare a naibii de rău când scoți nervii.
Recomand să îți faci film la măsea înainte, ca sa ştie dentistul ce ai.

| MihaelViorel a răspuns:

Scapi de durere daca mergi la un medic stomatolog.

| Alessiaale433 a răspuns:

Durerile de dinti reprezinta una dintre cele mai insuportabile dureri pe care le experimenteaza o persoana. Cea mai buna solutie este sa vezi un stomatolog imediat, dar daca acest lucru nu este posibil pe moment, poti incerca cateva remedii naturale care te vor ajuta sa scapi de durere pe moment.
Principala cauza a durerilor de dinti o reprezinta cariile, rezultate din obiceiurile alimentare nesanatoase, precum excesele de dulciuri.

Iata cateva remedii pe care le poti incerca acasa:

1. Inmoaie un tampon de vata in esenta de vanilie si preseaza dintele bolnav. Asigura-te ca aplici pe dintele corect, pentru ca uneori durerea te poate impiedica sa-l identifici pe cel vinovat;

2. Uleiul de cuisoare este cunoscut ca un bun tratament pentru durerile de dinti;

3. Un alt remediu natural este usturoiul. Curata un catel de usturoi si preseaza pe dinte. Sucul usturoiului este un anestezic natural si eficace care actioneaza imediat;

4. Pune intr-un pahar cu apa calduta o jumatate de lingurita de sare si clateste gura cu aceasta solutie la interval de cateva ore, de cate ori este nevoie;

5. Aplicarea unor pachete cu gheata pe obraji reduce durerea;

6. Taie un castravete in felii subtiri si preseaza cu acestea dintele afectat;

Se intampla ca durerea de dinti sa apara dupa o extractie sau dupa o lucrare efectuata la stomatolog. In mod normal, dentistul iti va recomanda cateva remedii impotriva durerii. In cazul unor dureri severe sau daca doresti sa le eviti, poti incerca cateva leacuri naturale. Sangerarea gingiilor poate fi tratata la fel.

7. Pune un saculet de ceai in apa inghetata. Aplica acest saculet inghetat pe zona afectata pentru a scapa de durere;

8. Prepara o pasta din piper negru si frunze de busuioc si aplica pe zona dureroasa

| octavianniss a răspuns:

Durerea aceasta de dinti apare ca un raspuns al organismului tau ca ceva nu este in regula. Este foarte probabil sa ai o infectie, sau dintii/maselele tale sa fie sensibile la cald si rece.

Poti incerca sa folosesti o alta pasta de dinti decat cea cu care esti obisnuit, sau chiar o noua periuta de dinti. http://zambaret.com este o revista online de igiena dentare unde poti gasi sfaturi utile in alegerea unei periute, tehnici de periaj si altele.