| Adrianna003 a întrebat:

Iainte de a pune întrebarea vreau sa va anunt ca este o chestie de fete deci baietii sunt poftiti sa plece!

Azi am aflat ca mi.a venit! vreau sa va intreb cum sa ii spun mamei mele?! aveti cateva sfaturi pentru mine? Am auzit ca vine neregulat la inceput... aveti idee când o sa imi vina urmatoarea data?

P.S. Scuzati greselile!

DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Probabil ca te simti putin stanjenita fata de mama ta, insa menstruatia este o chestie fireasca, iar mama ta stie acest lucru si se asteapta sa apara si la tine. Deci, oricum i-ai spune, ea va intelege si probabil iti va spune cate ceva despre asta.
Sfatul meu e sa tii un calendar in care sa notezi fiecare zi a menstruatiei. De asemenea, invata semnele premenstruale, ca sa nu te ia mereu prin surprindere.
Da, e posibil sa fie neregulata la inceput, insa ai sa te obisnuiesti.
Bafta!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Inseamnna ca ai o relatie foarte apropiata cu mama ta, de i ti e asa frică sa i spui, zici ca ai omorît pe cineva, nu te inteleg, ce maicăta nu a fost si ea de seama ta niciodată? Du-te fara teamă si spune i, mamă mi-a venit ciclul, ca doar nu te omoară, sau mai stii, la citi nebuni sunt in țara asta nimic nu este exclus, si de ce sa nu i ti raspunda băieti las intrebarea ta, ce noi nu stim ca va vine ciclul menstrual lună de lună sau de ce, ce secretoasă esti tu. Ce varsta ai? Sau este secret de stat.

| Freya1 a răspuns:

Pai pur si simplu mergi la ea si ii spui "Mama trebuie sa cumparam absorbante deoarece cred ca mi-a venit menstruatia" sau ii spui "Mama cand ar trebui sa imi vina menstruatia ca eu am patit asta..." te va intelege si ajuta nu este ceva de care sa iti fie jena.Si cu neregulatul da poate sa iti vina din nou mai repede sau a doua oara pe luna sau chiar sa iti intarzie vreo doua ori dar o sa iti dea semne ori dureri de sani ori de burta ori de spate