| anonim_4396 a întrebat:

In vara asta am slabit vizibil cateva kg, mancam numai fructe si legume si faceam sport, atunci totul era bine; ma simteam bine eram fericita insa de ceva vreme ma simt foarte rau.Ma simt ametita,obosita lipsita de energie, simt ca lesin si din cauza asta nu pot sa mai fac nici sport. Am ajuns obesedata de greutatea mea, de felul cum arat, mi se pare ca ma ingras pe zi ce trece mai mult.Cred ca am devenit anorexica (am toate simptomele ) si nu stiu ce sa mai fac.Stiu ca nu este bine ceea ce fac dar imi este teama ca o sa ma ingras la loc. Ce sfaturi imi dati? Cum sa am o alimentatie sanatoasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| KanezuY a răspuns:

Nu ar trebui sa te simti complexata de felul cum arati, in legatura cu "boala" du-te la un medic sa iti dea medicamente antistres sau nu stiu eu ce.

| biosano a răspuns:

Buna! Daca vrei sa ai o dieta sanatoasa, mananca mai multe alimente neprocesate, cat mai naturale. De asemenea, introdu fibre in dieta. Daca vei manca cumpatat si cat mai natural, nu o sa te mai ingrasi si o sa ii oferi organismului substantele nutritive de care are nevoie. Gasesti aici o gama variata de alimente sanatoase: http://www.biosano.ro/