| alii98 a întrebat:

Hei TPU,mi-am rupt mana dreapta si nu a fost foarte rau,adica a sarit o bucata din cot, dupa ce scot ghips-ul, cat timp va dura pana voi putea incepe sa fac din nou flotari si tractiuni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| JackBoston a răspuns:

Dureaza sase luni doar recuperarea, efort la amplitudine mare o sa faci dupa un an.(fractura de cot se recupereaza mai greu)

| alii98 explică (pentru JackBoston):

Adica la inceputul verii viitoare o sa pot incepe, nu? ma gandeam ca o sa fie pe atunci

| JackBoston a răspuns (pentru alii98):

Da dar sa faci tratament de recuperare.(fiziotetapie)

| alii98 explică (pentru JackBoston):

Ce e ala? oricum o sa vad ce zice doctorul cand scot ghips-ul

| Negrea_Cristian_1998 a răspuns:

Daca tot ti-ai rupt cotul, imi zici si mie daca puteai sa il misti? Ca am.cazut si eu ieri de pe bicicleta si m-am lovit rau la cot, simt ca trebuie sa il. pocnesc, dar pot sa il. misc, nu pot sa il extind sau flexez complet? La tine cum a fost?

| alii98 explică (pentru Negrea_Cristian_1998):

Si eu am cazut cu bicicleta,inca puteam sa il misc,sa il indoi, doar ca s-a umflat si de aceia am mers sa vad daca e rupt sau nu, la mine oricum a fost o bucatica mica rupta si deplasata, puteam sa il indoi complet doar ca simteam ca se rupe pielea si ma durea daca il indoiam spre mine fara sa il tincu cealalta mana, ar fi bine sa mergi sa faci radiografie