| alii98 a întrebat:

Hei TPU, mi-am rupt osul in cot cam asa
http://imgur.com/a/udRZc
adica s-a rupt o bucatica cam la fel ca aia si acolo si s-a deplasat,am fost la spital,am facut operatie, am purtat ghips 25 de zile,mi-a scos clemele,acum am un pansament sa se vindece rana provocata de cleme si fire,si doctorul a spus decat sa fac exercitii sa imi recapat mobilitatea(sa o misc),si atat,intrebarea mea este, in primavara o sa pot incepe sa fac flotari si tractiuni din nou? sunt baiat si am 13 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 123anonimul123 a răspuns:

Incearca sa stai linistit o perioada pana se vindeca tot
apoi vorbeste cu medicul despre kinetoterapie si fizioterapie
ajuta foarte mult
si nu iti neglija mana
nu este indicat sa ridici greutati sau sa o fortezi prea mult (asta din proprie experienta)
un os rupt niciodata nu va fi refacut complet
si de acum incearca sa iti protejezi mana de lovituri sau de efort mare
(insanatosire grabnica)

| alii98 explică (pentru 123anonimul123):

Pai ma gandeam in primavara sau vara sa incep, dar doctorul nu a zis ca o sa trebuiasca sa fac ceva in afara sa o misc, si o sa stau linistit pana la vara viitoare, multunesc

1 răspuns: